fbpx

GW: Google i Apple uchylają się od płacenia podatków w Polsce

O tym, że międzynarodowe korporacje chętnie korzystają z dostępu do zasobów europejskich rynków unikając przy tym płacenia myta na rogatkach pisaliśmy już kilkukrotnie.

Nikt nie wydał się być szczególnie zaskoczony, gdy Gazeta Wyborcza napisała, że podobna sytuacja ma miejsce w Polsce.

 

Pobieżne wyliczenia dziennikarzy Gazety Wyborczej wskazują, że roczne obroty Google w Polsce to skromne 750 milionów złotych. Lepiej radzi sobie, ktry Apple prawdopodobnie przekroczył 1 miliard.

 

Obie firmy posiadają w Polsce bardzo skromne przedstawicielstwa. Absurdalnie wygląda załoga Apple, która składa się z uwaga: 11 osób. Cała sprzedaż do dystrybutorów odbywa się poza granicami polski. W zeszłym roku Apple zapłacił cały 1.1 miliona złotych podatku.

 

Oficjalne przychody Google’a to 139 milionów i wynikają nie ze sprzedaży reklam w systemie Adwords. Google Poland otrzymuje od spółki matki wynagrodzenie za funkcję pomocniczo-doradczą. Z tytułu powyższych przychodów Google zapłacił 3.6 miliona złotych podatków.

 

Rodzi się w takim wypadku pytanie kto zapłaci podatki za Google i Apple? Drodzy Konsumenci, jesteście gotowi na kolejną podwyżkę podatku VAT?

Zostaw odpowiedź