fbpx

GW: Jeff Bezos kupuje The Washington Post

Jak donosi Gazeta Wyborcza w ciągu dwóch nadchodzących miesięcy Jeff Bezos sfinalizuje transakcję zakupu jednego z najstarszych dzienników Ameryki – The Washington Post.

Informacja pochodzi wprost od samego Washington Post. Najważniejszy dziennik waszyngtońskiego establishmentu zmieni właściciela po bagatela 80 latach!

 

The Washington Post to jedna z najważniejszych instytucji amerykańskiej polityki, legendarny dziennik, który na świecie zasłynął ujawnieniem afery Watergate, zaś w czerwcu ujawnił czynności podsłuchowe realizowane przez NSA (National Security Agency. Do grona WP należało lub należy znakomita część posiadaczy nagrody Pulitzera.

 

O jego sile najlepiej świadczy umówiona cena. Pomimo kryzysu tradycyjnych mediów Jeff Bezos wyłoży nań 250 milionów dolarów w gotówce. Tym samym zakończy się era 80 lat rządów rodziny Grahamów. Aktualnie w zarządzie WP zasiada już 4 generacja przedstawicieli prominentnej rodziny.

 

W sam zakup nie będzie zaangażowany Amazon, The Post, spółka zarządzająca tytułem zmieni nazwę i funkcję – zyska do zarządzania inny ważny tytuł – The Slate. W składzie redakcyjnym pozostaną najważniejsze osoby – Jeff Bezos zadeklarował, że nie planuje ręcznego sterowania redakcją i skupi się na realizacji założonego biznesplanu.

 

Ponadto, tytuł zostanie przejęty jako prywatna własność Bezosa bez możliwości obrotu na giełdzie. Według samego dziennika ma to dać odpowiednią ilość czasu na przetestowanie różnych modeli biznesowych bez presji ze strony żądnych zysków akcjonariuszy.

 

To powinno uspokoić potężną załogę gazety, na którą składa się aż 2000 pracowników.

 

Jaka będzie przyszłość WP? Z pewnością jest tylko kwestią czasu, kiedy Jeff Bezos wciągnie do gry Amazona wraz z jego artylerią cyfrowych narzędzi do konsumpcji  sprzedaży mediów.

 

Jeśli mu się powiedzie, drżyjcie właściciele innych nobliwych tytułów prasowych – oto nadchodzi nowe.

Zostaw odpowiedź