fbpx

IBM: kolejny miliard dolarów na Watsona

Gigant amerykańskiej informatyki, który podarował światu standard IBM-PC, teraz walczy o kolejny przełom na miarę komputeryzacji każdego domu na planecie Ziemia.

Z tej okazji stworzono nową jednostkę biznesową – IBM Watson Group, która zajmie się rozwojem i komercjalizacją „innowacji kognitywnych” dostarczanych w usługach zdalnych (chmurach).

 

IBM Watson Group zatrudni ponad 2000 profesjonalistów, którzy dostaną nową kwaterę główną w Nowym Jorku w sercu silikonowej alei przy 51 Astor Place (siedziba widoczna na zdjęciu powyżej).

 

Grupa pod wezwaniem Watsona otrzyma posag od IBMa w kwocie ponad miliarda dolarów w inwestycjach i gotówce. Tej ostatniej przelano na konta nowej jednostki skromne 100 milionów w celu poczynienia inwestycji w cały ekosystem kognitywnych aplikacji napędzanych technologią Watsona.

 

W informacji prasowej sam IBM wspomina o analizach Gartnera, który twierdzi, że tzw inteligentne maszyny („smart machines”) będą największą i najbardziej destrukcyjną zmianą jaką mogą wywołać technologie informacyjne.

 

Przy tej okazji IBM ogłosił, że startuje z nowymi usługami, które bazują na kognitywnej inteligencji algorytmów Watsona, o czym informowaliśmy już wcześniej:
– IBM Watson Discovery Advisor
– IBM Watson Analytics
– IBM Watson Explorer

 

Warto przypomnieć, że Watson to najbardziej zaawansowana maszyna myśląca na świecie został swego czasu przypieczętowany wygraną w konkursie Jeopardy (polski Va Banque), gdzie superkomputer IBMa rozbił w pył dwóch najlepszych w historii
teleturnieju graczy.

Zostaw odpowiedź