fbpx

IBM oddelegowuje Watsona na pomoc Afryce

IBM nie zatrzymuje się w staraniach o popularyzację i praktyczne zastosowanie najlepszego na świecie kognitywnego systemu wnioskującego, czyli Watsona. Tym razem amerykański koncern ogłosił start wartego 100 milionów dolarów projektu, którego zadaniem będzie walka o poprawę jakości życia w Afryce.

Projekt nosi nazwę Lucy, od imienia najstarszych szczątków ludzkich odnalezionych w Afryce, kolebce ludzkości.

 

Na początek super-oprogramowanie od IBMa zostanie zaprzęgnięte do pomocy przy dwóch najbardziej wrażliwych kwestiach – ochronie zdrowie oraz edukacji. Subsaharyjska Afryka to istna wylęgarnia chorób – mieszka tu 25% wszystkich chorujących na świecie. Tak dramatyczne położenie wymaga zupełnie innego spojrzenia, jakie chce zapewnić potrzebującym IBM.

 

W planach IBMa jest otwarcie kilku centrów innowacyjności (pan-African Center of Excellence for Data-Driven Development w skrócie CEDD) w Nigerii, Maroku i RPA, których zadaniem będzie połączenie sił lokalnych naukowców, światowych start-upów, pracowników IBMa oraz pracowników organizacji pozarządowych.

 

W przypadku opieki medycznej Watson będzie analizował dane pacjentów i podpowiadał diagnozę choroby. Jeśli chodzi o edukację, IBM nie zdradza szczegółów zasłaniając się ogólnikami o szukaniu powiązań między różnymi problemami takimi jak niedostatek wody, choroby i brak edukacji.

 

Jeśli projekt IBMa okaże się sukcesem będziemy mieli do czynienia z największym laboratorium testującym zupełnie nowy sposób zarządzania społeczeństwem na skalę jakiej jeszcze nigdy nie widzieliśmy i niewielu z nas zrozumie. To może zmienić wszystko.

Zostaw odpowiedź