fbpx

IBM: pięć dużych innowacji technologicznych, które zmienią nasze życia – część 2

Poza przewróceniem do góry nogami życia w edukacji i handlu zmiany nadciągną w dziedzinach takich jak medycyna, bezpieczeństwo cyfrowe i urbanizacja.

Zobaczmy trzy kolejne, przewidywane przez IBMa technologicznych przełomy, które mają nadejść w ciągu najbliższych pięciu lat.

 

Medycyna.
W ciągu 5 lat testy DNA staną się rutynową czynnością lekarzy, którzy będą w stanie zdiagnozować większośc nadciągających chorób i skutecznie im zapobiegać. A będzie z czym walczyć, wg IBMa do 2030 roku ilość zachorowań na raka może wzrosnąć nawet o 75%. Skuteczna odpowiedź w postaci zalecenia najtrafniejszej formy leczenia może nadejść nawet w ciągu kilku minut od wyników testu DNA.

 

 

Cyfrowy strażnik.
To najbardziej abstrakcyjna idea. Otóż IBMowi marzy się cyfrowy algorytm, który nauczy się naszych zachowań i rozpozna sytuację, w której dokonano kradzieży naszej tożsamości. Tym samym wg IBMa nie będziemy potrzebowali już haseł do naszych urządzeń, ponieważ one same będą w stanie rozpoznać, czy mają do czynienia ze swoim właścicielem, czy też nie. Jest tylko jeden warunek – trzeba się wcześniej zgodzić na cyfrowego detektywa, który będzie zapisywał informacje na nasz temat 24 godziny na dobę.

 

 

Inteligentne miasta.
Do 2050 roku 7 na 10 osób będzie żyło na terenach zurbanizowanych. Aby ułatwić życie w niekończących się miastach IBM chce, aby reagowały one natychmiast na potrzeby swoich mieszkańców. Wśród najciekawszych pomysłów są auta kierowane miejskim systemem zarządzania – nie wymagające kierowcy oraz systemy wyświetlaczy miejskich, które na bieżąco będą informowały o potencjalnych zagrożeniach w okolicy.

 

Zostaw odpowiedź