fbpx

Ikea: będziemy wypożyczać meble w leasingu

Model pożyczania, wypożyczania zwanego sharingiem zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem rynku upatruje w nim Ikea.

Szwedzki gigant rynku meblarskiego i akcesoriów domowych i kuchennych ogłosił, że sprzedaż to za mało. Każdy dom powinien przejść co kilka lat restyling, a więc wymianę mebli. Trudno to zrobić, gdy wydamy na nie dużą kwotę pieniędzy, dlatego Szwedzi ogłosili, że znaleźli rozwiązanie. Będą wypożyczać meble za niewielkie kwoty pieniędzy, w leasing, a po kilku latach wymienią je na inne. Niekoniecznie nowe. I to jest esencja – Ikea będzie wypożyczać także używane meble, które będą trafiały od starych właścicieli do nowych, aż do ich kompletnego zużycia.

Jak twierdzi Ikea testy dotyczące tej metody sprzedawania trwają już od lutego, ale dopiero teraz ujawniono, że idą dobrze i prawdopodobnie będą kontynuowane.

Wypożyczanie mebli ma mieć wymiar nie tylko ekonomiczny i designerski, ale także środowiskowy. Tym sposobem Ikea mogłaby przetwarzać stare meble na nowe produkty. Już teraz Ikea szczyci się tym, że produkuje części zamienne do swoich mebli i nie jest to tylko chwyt PR-owy. Tylko w ubiegłym roku Szwedzi wyprodukowali milion zamienników do swoich produktów.

Co niemniej ciekawe, kraje które zostały objęte testami to: Holandia, Szwecja, Szwajcaria oraz …Polska! Testy wypadły na tyle pozytywnie, że Ikea planuje wdrożyć to rozwiązanie na wszystkich 30 rynkach, gdzie aktualnie aktywna jest korporacja.

Zostaw odpowiedź