fbpx

Ikea zapowiada sklep internetowy w Polsce, a w Czechach już sprzedaje w sieci

Zapowiedzi zapowiedziami, a Czesi już mogą kupować, bo właśnie u naszych południowych sąsiadów wystartował sklep internetowy Ikei.

Czy czeski sklep internetowy Ikei jest próbą generalną zanim taki sam sklep pojawi się w Polsce? Być może. Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że Ikea jest dominującym podmiotem na rynku meblowym w Czechach, czego o Polsce powiedzieć zwyczajnie nie można. Co więcej, z informacji napływających z Czech można wywnioskować, że otwarcie sklepu przez Ikeę było raczej niespodziewane i niezapowiedziane. Najwyraźniej Ikea dobrze dobrała próbę klientów, ponieważ aż pięciuset z nich testowało sklep wraz z płatnościami i odbiorem osobistym od czerwca tego roku. Pomimo to, w świat nie popłynęła żadna informacja o tym, że sklep internetowy także z wysyłkami jest w fazie beta testów.

W tym kontekście dziwnie brzmią zapowiedzi prezes polskiego oddziału Ikei Anny Pawlak-Kuliga, która oznajmiła na łamach Pulsu Biznesu, że Ikea uruchomi w Polsce pierwszy sklep internetowy. Jeszcze inaczej interpretuje te słowa redakcja Pulsu Biznesu, która stwierdza, że przecież w Polsce jest już wiele sklepów sprzedających meble Ikei. Jest to stwierdzenie o tyle dziwne, że wszystkie są tylko pośrednikami, którzy doliczają swoją marżę ok 10 – 15 procent do detalicznych cen szwedzkiego producenta. O jako takim, prawdziwym sklepie Ikei w Polsce nie może być więc mowy, jak do tej pory.

Czy Ikea będzie jeszcze długo „pracować” nad swoim sklepem? Niewątpliwie mamy tu do czynienia z decyzją strategiczno-biznesową, nie zaś z walką z czasem i potężną machiną, która nie może wciąż ruszyć do działania. Machina jest, działa znakomicie. Tylko czasu coraz bardziej szkoda.

Tagi:

Zostaw odpowiedź