fbpx

Ilość spamu najniższa od pięciu lat

Kaspersky Lab podał dane, z których wynika, że udział spamu w e-mailach osiągnął w 2012 roku, najniższy poziom od ostatnich kilku lat. Wyniósł on 72,1 %, co jest o 8,2 % mniejszym wynikiem niż rok wcześniej.

Najważniejszą przyczyna spadku ilości spamu, jest coraz lepsza ochrona antyspamowa. Praktycznie każda skrzynka pocztowa wyposażona jest obecnie w odpowiednie filtry, które ograniczają dostarczanie niechcianych wiadomość. Wielu dostawców wymaga również obowiązku posiadania DKIM (podpisy cyfrowe weryfikujące domenę, z której wysyłane są wiadomości e-mail). Wato również zwrócić uwagę, że reklamodawcy, korzystają teraz częściej z tańszych reklam w różnych serwisach, odpuszczając wysyłanie spamu.

Mimo, ze odnotowano spadek niechcianych wiadomości, ciągle ich odsetek jest spory. A do tego, aż 3,4 % spamu zawiera w sobie szkodliwe załączniki, które mogą uszkodzić nasz komputer.

 

Jeżeli chodzi o kraje w których jest najwięcej spamu, doszło do kilku roszad. Na pierwszym miejscu znajdują się Chiny (19,5%), które rok wcześniej nie były nawet klasyfikowane w tym rankingu. USA, zajmuje drugie miejsce, zaliczyło wzrost z 13,6% na 15,6%. Co ciekawe cała Azja dominuje w tej dziedzinie, ponieważ z tego kontynentu pochodzi aż 50% wszystkich niechcianych wiadomości. Polska zajmuje 16 miejsce w zestawieniu, z 1,1% udziałem.

 

Zostaw odpowiedź