fbpx

Infografika: Google Fiber czyli narzędzie do masowej destrukcji operatorów internetu

Google Fiber to projekt ultra szybkiego internetu o prędkości 1000Mb/s. Średnio Fiber jest 20x szybszy od przeciętnego amerykańskiego łącza internetowego. W dodatku za darmo oferuje podstawowe łącze 5Mb/1Mb. Wystarczy opłata instalacyjna za przyłącze.

Operatorzy z USA i UK mogą się poczuć co najmniej bezradnie.

Cena 1Mb przepustowości od Google’a jest prawie 10-krotnie niższa od najtańszej w USA oferty Verizona. Oferta Google’a to 7 centów, zaś Verizona to 60 centów! Reszta konkurencji spisuje się już tylko gorzej, ceny rosną do 80 centów a potem już powyżej dolara.

 

Często lubimy mówić o jednym wspólnym, globalnym internecie ale Fiber pokazuje, że w zależności od globalnego położenia internety mogą być zasadniczo inne – w tym wypadku w sposobie płatności za dostęp.

 

Nie tak dawno prasa wspominała o niemieckich operatorach, którzy czynią starania o powrót stawek rozliczanych za pobrane gigabajty danych. Bezradni Niemcy rozkładają ręce i twierdzą, że muszą coś zrobić, aby ratować swój model biznesowy.

 

Jeśli by spojrzeć na całą sprawę nieco bardziej przewrotnie to trzeba stwierdzić, że te dwa trendy wcale się nie wykluczają – po prostu Niemcy szukają pieniędzy nie tam gdzie trzeba. Z pewnością nie zarobią ich już w oferowaniu samego dostępu do sieci, ale czy krok w tył to rozwiązanie korzystne dla którejkolwiek ze stron?

Zostaw odpowiedź