fbpx

Internet rzeczy – są konsorcja, będą standardy

Intel, Samsung oraz Dell zabrały się do tworzenia pierwszych standardów, które umożliwią stworzenie konsumenckiego Internetu rzeczy (IoT – Internet of Things). Trzej giganci elektroniki użytkowej zaczęli od stworzenia Open Interconnect Consortium (OIC).

W powietrzu wisi publikacja pierwszego standardu IoT

 

 

Przełom jest coraz bliżej. Jak podają zachodnie media będzie to forma łączności między dowolnymi urządzeniami bez względu na system operacyjny czy typ modułu bezprzewodowego, w jaki wyposażono produkt. Jeśli rozumieć dosłownie to przesłanie, to nowy standard IoT umożliwi łączność np. między Wi-Fi, Bluetooth i NFC, co wydaje się brzmieć niedorzecznie i fantastycznie z drugiej strony.

 

Szybkie zejście na ziemie sugeruje, że standard będzie dotyczył tylko nowowypuszczanych na rynek urządzeń i będą one wyposażone w jeszcze jeden czip, który de facto będzie odpowiada za łączność i transkodowanie nowego standardu na już istniejące.

 

Wszystkiego dowiemy się najpewniej jeszcze w tym roku, gdyż równoległe prace prowadzi inne konsorcjum – Allseen z Microsoftem na czele, które przyjęło pod swoje skrzydła już 50 światowych korporacji z branży samochodowej, inteligentnego domu, zabezpieczeń, telekomunikacji.

 

O co ten cały szum? Ano o to, żebyście mogli ustawić temperaturę piekarnika za pomocą iPhone’a


 

Zostaw odpowiedź