fbpx

IsoHunt zamknięty, Polacy wolą pirackie VOD

W ostatnich dniach świat nowych i starych mediów obiegło kilka interesujących informacji ze świata i kraju.

Po wielu latach bojów z MPAA, IsoHunt portal bittorrent z 10 letnią historią skapitulował w sądzie, który uznał, że właściciel wyszukiwarki ponosi odpowiedzialność za zamieszczane w niej linki do nielegalnych treści.

 

Właściciel IsoHunta, Gary Funga musi według amerykańskiego prawa zamknąć stronę, zaś ugoda między nim a wytwórniami opiewa na 110 milionów dolarów i w oficjalnych komentarzach prasowych dawał do zrozumienia, że to uczciwa kwota, którą zapłaci. To zadziwiające jak duze pieniądze zarabiają strony związane z ruchem P2P.

 

Ale to nie zahamuje fali piractwa. Jak donosi Rzeczpospolita cytując IAB Polska internauci w naszym kraju masowo korzystają z pirackich portali VOD, które transmitują za niewielką opłatą kanały tematyczne oraz ogólnodostępne. Wrzesień okazał się pod tym względem wyjątkowy – na tego typu strony zanotowano 10 milionów wejść!

 

Według przedstawiciela IAB Polska tego typu stronom zapłaciło już 2.4 miliona Polaków. Jak podaje za Stowarzyszeniem Dystrybutorów Programów Telewizyjnych „Sygnał” Rzeczpospolita:

 

Coraz więcej jest serwisów oferujących tego rodzaju treści. Od czerwca do września 2013 roku przybyło ich aż 52, a zostało zamkniętych jedynie 20. – Przykłady płatnych transmisji sportowych (PPV) pokazują, że liczba widzów nielegalnych transmisji w Internecie jest co najmniej dwa razy wyższa od osób legalnie kupujących usługę. W przypadku atrakcyjnych wydarzeń na jednego legalnego widza przypada w Polsce aż czterech korzystających z serwisów nielegalnych

 

Zostaw odpowiedź