fbpx

Jak nie stracić konta na Facebooku?

Przekonywanie o tym, że Facebook stanowi bardzo istotny element strategii komunikacyjnej wielu współczesnych internetowych sklepów i serwisów nie ma zbyt dużego sensu – to dla e-marketingowców “oczywista oczywistość”. Mniej oczywiste i powszechnie znane są już z pewnością sposoby, a właściwie wyrafinowane techniki przejmowania kont, które mogą oznaczać dla naszej marki wizerunkową katastrofę. Jak jej uniknąć i nie stać się ofiraą cyber-przestępców?

Utrata dostępu do konta na Facebooku jest scenariuszem, którego niestety nie można wykluczyć w 100 proc. Możemy jednak znaczbiue minimalizować ryzyko wystąpienia takiej sytuacji w naszeh firmie.

Facebook najpopularniejszym celem e-ataków

Jak donosi Kaspersky Lab Polska, Facebook pozostaje preferowanym celem cyberprzestępców, którzy specjalizują się w kradzieży kont na portalach społecznościowych. Według statystyk, w I kwartale 2014 r. fałszywe strony imitujące Facebooka stanowiły 10,85% wszystkich wykryć modułów ochrony antyphishingowej.

Co więcej, jest to zjawisko globalne – cyberprzestępcy atakują ten portal w różnych językach: angielskim, francuskim, niemieckim, portugalskim, włoskim, tureckim, arabskim i innych.

Co może stać z naszym kontem po przejęciu?

Nieautoryzowany dostęp do kont na Facebooku lub jakimkolwiek innym portalu społecznościowym może być wykorzystany do rozprzestrzeniania odsyłaczy do stron phishingowych lub szkodliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy wykorzystują również skradzione konta w celu wysyłania spamu na listy kontaktowe swoich ofiar oraz publikowania spamu na osiach czasu ich znajomych. Porwane konta mogą być również wykorzystywane do gromadzenia informacji dotyczących indywidualnych osób w celu wykorzystania ich w przyszłych atakach ukierunkowanych.

Właściciele smartfonów lub tabletów, którzy odwiedzają portale społecznościowe na swoich urządzeniach mobilnych, ryzykują również, że ich prywatne dane zostaną skradzione. Sprawę pogarsza dodatkowo fakt, że niektóre przeglądarki mobilne ukrywają pasek adresu podczas otwierania strony, co utrudnia użytkownikom rozpoznanie fałszywych zasobów.

Techniki przejmowania kont

Cyberprzestępcy wymyślili wiele sposobów, aby nakłonić swoje ofiary do odwiedzenia stron zawierających treści phishingowe. Wysyłają odsyłacze za pośrednictwem poczty e-mail lub umieszczają je na portalach społecznościowych, lub banerach zlokalizowanych w zasobach osób trzecich. Oszuści często wabią swoje ofiary obietnicą ‘interesujących treści’. Po kliknięciu odpowiedniego odsyłacza użytkownicy trafiają na fałszywą stronę logowania, która zawiera standardowy komunikat proszący o zalogowanie się przed obejrzeniem strony. Jeżeli niczego niepodejrzewający użytkownicy podadzą swoje dane uwierzytelniające, zostaną one natychmiast przesłane cyberprzetępcom

powiedziała Nadieżda Demidowa, analityk zawartości internetowej, Kaspersky Lab.

Jak się chronić?

  • Jeśli otrzymasz powiadomienie e-mail z Facebooka lub komunikat ostrzegający, że Twoje konto może zostać zablokowane, nigdy nie podawaj swoich danych uwierzytelniających w załączonym do takiej wiadomości formularzu. Facebook nigdy nie prosi użytkowników o podanie hasła w wiadomości e-mail ani o wysłanie go za pośrednictwem takiej wiadomości.
  • Najedź kursorem na odsyłacz i sprawdź, czy prowadzi do oficjalnej strony Facebooka. Powinieneś ponadto wpisać ręcznie adres Facebooka na pasku adresu – cyberprzestępcy potrafią ukrywać adresy stron, do których zostaje w rzeczywistości skierowany użytkownik.
  • Gdy adres URL zostanie wpisany ręcznie na pasku adresu, należy sprawdzić go ponownie po załadowaniu się strony, aby mieć pewność, że nie jest sfałszowana.
  • Należy pamiętać, że Facebook wykorzystuje protokół HTTPS do transmitowania danych. Brak bezpiecznego połączenia prawdopodobnie oznacza, że odwiedzasz oszukańczą stronę, nawet jeśli adres URL wygląda na poprawny.

1 komentarz

  1. Grzegorz 24-06-2014

Zostaw odpowiedź