fbpx

Jak odpowiedzieć na pozew w sprawie klauzul niedozwolonych?

“Otrzymałem pozew w sprawie klauzul niedozwolonych zawartych w regulaminie mojego sklepu internetowego – co powinienem zrobić?”

Hasło “klauzule niedozwolone” od lat spędza sen z powiek przedsiębiorcom internetowym, a powyższe pytanie właścicieli sklepów internetowych regularnie dociera do kancelarii prawnych specjalizujących się w e-commerce. W związku z tym, że w bieżącym tygodniu prawnicy Trustme.pl po raz kolejny otrzymali tego rodzaju zapytanie, postanowiliśmy podzielić się naszymi dotychczasowymi doświadczeniami w odpowiedziach na pozwy w sprawie stosowania klauzul niedozwolonych w regulaminach e-sklepów.


W sytuacji gdy sklep internetowy otrzymał pozew w sprawie stosowania klauzul niedozwolonych w regulaminie sklepu internetowego pozwany ma 30 dni na złożenie odpowiedzi na pozew. Niestety jak wynika z naszego doświadczenia znakomita większość odpowiedzi nie wyłączy odpowiedzialności za zły regulamin, a co za tym idzie nie będzie miała wpływu na uniknięcie kary. A kary są niemałe, bo firma otrzymująca pozew może zostać ukarana kwotą do wartości 1/10 zeszłorocznego przychodu. Ponadto pozwany zobowiązany jest ponieść koszty opłaty sądowej (na poziomie około 500zł), koszty publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (0,70zł za każdy znak zawarty w klauzuli uznanej za niedozwoloną), a także zwrot kosztów zastępstwa procesowego (aktualnie 60zł). Powyższe koszty oznaczają, że spółka zaniedbująca aspekty prawne własnej działalności gospodarczej, w tym posiadanie zgodnego z przepisami prawa regulaminu, narażona jest na wielokrotnie wyższe koszty niż firmy zlecające opiekę prawną specjalistom Trustme.pl.

Sytuacja klienta, który zgłosił się do Trustme.pl była o tyle interesująca, że naszym prawnikom udało się znaleźć poważny błąd formalny, na który powołano się w odpowiedzi na otrzymany pozew. Niestety w rzeczywistości niewiele pozwów można rozstrzygnąć na korzyść pozwanego, a koszt obsługi prawnej pozwanej firmy często wielokrotnie przewyższa koszt podjęcia współpracy ze specjalistami na etapie rozpoczynania biznesu.

Niemniej jednak w sytuacji gdy otrzymaliśmy pozew za stosowanie klauzul niedozwolonych w regulaminie sklepu internetowego warto pamiętać, że:

 • mamy 30 dni kalendarzowych na złożenie odpowiedzi na otrzymany pozew;
 • odpowiedź należy złożyć w biurze podawczym właściwego dla sprawy Sądu lub wysłać listem poleconym na adres rzeczonego Sądu;
 • odpowiedź należy złożyć w trzech egzemplarzach;
 • do odpowiedzi warto załączyć dowody, które mogą wyłączyć moc pozwu.

A jakie błędy popełniają firmy pozywające sklepy internetowe za stosowanie klauzul niedozwolonych? Z racji na masowy charakter prowadzonych działań zdarzają się podstawowe błędy formalne jak np.:

 • nieprecyzyjny zapis użytej w regulaminie sklepu klauzuli niedozwolonej;
 • brak zrozumienia innego zapisu regulaminu wyłączającego odpowiedzialność użytej w regulaminie klauzuli niedozwolonej;
 • nawet podstawowe błędy formalne jak błędnie załączone dowody w sprawie (skan regulaminu sklepu innego niż regulamin pozwanego) zdarzają się powodom z racji na masowy charakter ich działalności.

Nie warto jednak liczyć na błędy innych, bo aby spać spokojnie należy prowadzić biznes zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Trustme.pl dbając o bezpieczeństwo sprzedawców internetowych oferuje pełne wsparcie prawne e-biznesu, a w dniach 13-15.03 obniża ceny świadczonych usług.

Pakiet Pełny Trustme to gwarancja prowadzenia biznesu zgodnie z obowiązującą literą prawa, w tym:

 • rozbudowany regulamin sklepu internetowego i możliwość jego indywidualnego dostosowania do Państwa biznesu w ramach konsultacji zawartych w pakiecie;
 • 12-miesięcy aktualizacji regulaminu i pozostałych wzorców dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności e-commerce w zgodzie z obowiązującym prawem;
 • kompletny poradnik wdrożenia GIODO lub wsparcie wdrożenia w ramach konsultacji zawartych w pakiecie;
 • wzorce niezbędnych pism i aktów prawnych, wspierających uregulowanie zobowiązań względem GIODO;
 • możliwość identyfikowania biznesu znakiem Trustme oraz otrzymania indywidualnego certyfikatu Trustme zwiększającego wiarygodność Państwa firmy.

Pakiet Pełny Trustme.pl to więcej korzyści i gwarancja bezpieczeństwa Państwa biznesu. W dniach 13-15.03.2013 obniżyliśmy cenę pełnego pakietu Trustme.pl oferując 50zł zniżki – zapraszamy po szczegóły

Zostaw odpowiedź