fbpx

Jak popularny jest internet mobilny nad Wisłą?

Smartfonowo-tabletowa rewolucja ostatnich lat jest faktem. Niektórzy mówią już nawet o śmierci klasycznych pecetów. Nie wdając się w ocenę tego, czy takie prognozy są uzasadnione czy też nie, faktem jest również to, że coraz częściej do korzystania z sieciowych zasobów nie używamy już tylko komputera stacjonarnego lub laptopa, ale coraz częściej i chętniej wykorzystujemy w tym celu także urządzenia mobilne.

Gemius przedstawił interesujące dane na temat tego, w których krajach użytkownicy sieci najczęściej łączą się z nią za pomocą tabletów i smartfonów. W analizie uwzględniono wszystkie rynki, na których firma prowadzi pomiar ruchu internetowego. Pod uwagę były brane dane za okres od 4 do 10 listopada 2013 roku.

Prymusem zestawienia przygotowanego przez firmę Gemius okazała się być Dania, gdzie aż 35 proc. ruchu internetowego pochodzi z urządzeń mobilnych. Z kolei w Europie Środkowo-Wschodniej na pierwszym miejscu pod tym względem jest Słowacja (22 proc.). Przed Polską znalazły się także inne kraje z tej części Starego Kontynentu – Litwa 11 proc., Estonia – 9 proc. oraz Węgry – 9 proc.

W Polsce z tabletów i smartfonów pochodzi 8 proc. ruchu internetowego. Natomiast krajem, w którym internauci przeglądają strony www przede wszystkim za pomocą komputerów jest Mołdawia (1 proc. odsłon mobilnych).

Porównanie danych w ujęciu rocznym pokazało, że wszystkie analizowane kraje odnotowały wzrost udziału urządzeń mobilnych w ruchu internetowym. Najbardziej dynamiczny rozwój zaobserwowano w Estonii, gdzie nastąpił trzykrotny wzrost udziału urządzeń mobilnych w ruchu internetowym. Na drugim i trzecim miejscu pod tym względem znalazły się Bośnia i Hercegowina oraz Bułgaria (ponad dwukrotny wzrost). Natomiast najmniej dynamicznie rozwija się Internet mobilny w Rosji (wzrost z 6 do 7 proc.). W Polsce zaobserwowano dwukrotny wzrost, z 4 do 8 proc.

Zostaw odpowiedź