fbpx

Jak prowadzić sklep internetowy w UE

Berlin, Paryż, a może Londyn? Dzięki zakupom przez internet konsumenci mogą robić zakupy w całej Europie bez wychodzenia z domu. Według raportu brytyjskiego stowarzyszenia Interactive Media in Retail Group, sprzedaż transgraniczna w 2012 roku w Europie wyniosła 34 mld dolarów, a prognozy przewidują wzrost o 38% w bieżącym roku.

Jeśli jednak porównamy odsetek zamówień online, jakie w polskich sklepach internetowych złożyli klienci z innych krajów UE, to jest on niewielki. Kupujący w sieci mają bowiem wiele obaw i z rezerwą podchodzą do sklepów, które zarejestrowane są w innym kraju.

Jak zdobyć zaufanie do sklepu internetowego w UE

Badania przeprowadzone przez instytut Infas na zlecenie Trusted Shops wykazały, co liczy się dla kupujących za granicą. Według sondażu, dwie trzecie Europejczyków (66%) wymaga od takiego sklepu posiadania rozpoznawalnego znaku jakości. Czołową pozycję zajmują tutaj konsumenci z Wielkiej Brytanii, dla których certyfikaty są szczególnie ważne w handlu transgranicznym. Na drugiej pozycji znajdują się Niemcy, a tuż za nimi Polacy, którzy częściej niż w zeszłym roku podkreślają znaczenie znaku jakości podczas zakupów w zagranicznych sklepach.

Znak jakości a wiarygodność sklepu internetowego?

Rozpoznawalny certyfikat jest dla kupujących sygnałem, że zakupy w danym sklepie są bezpieczne nawet jeśli jego siedziba znajduje się w innym kraju. Sklepy posługujące się znakiem jakości Trusted Shops są weryfikowane pod kątem kryteriów, bazujących na krajowych i europejskich przepisach dotyczących zakupów internetowych. Dodatkowo, oferują finansową gwarancję jaką jest ochrona kupującego. Dzięki tej opcji pieniądze wydane na zakupy są zawsze bezpieczne – w przypadku braku dostawy towaru lub problemów z porozumieniem się ze sklepem przy zwrocie towaru Trusted Shops zapewnia zwrot poniesionych kosztów. Na przykład brytyjski sklep schuh.co.uk oferuje obuwie marek, których nie znajdziemy w naszych sklepach. Sklep realizuje zamówienia na terenie całej Unii, ale nie ma polskiej strony. Na witrynie sklepu widnieje jednak znak jakości Trusted Shops, więc polski konsument może skorzystać z opcji ochrony kupującego i mieć pewność, że jego zakupy są bezpieczne.

„W celu weryfikacji czy dany sklep jest certyfikowany przez Trusted Shops wystarczy kliknąć na symbol znaku jakości. Następuje wtedy przekierowanie na stronę ze szczegółowymi informacjami na temat danego e-sklepu. Jeżeli status certyfikatu oznaczony jest jako „ważny” wówczas możemy dokonywać bezpiecznych zakupów” – radzi Julia Mandel, Specjalista ds. Prawa i Certyfikacji w Trusted Shops.

Zakupy przez internet umożliwiają konsumentom robienie zakupów w wybranym kraju. Właściciele sklepów online powinni zwrócić uwagę na preferencje kupujących i zadbać o odpowiednie elementy budujące zaufanie, aby przekonać zagranicznych odwiedzających do sfinalizowania transakcji.

Badanie przeprowadzono wśród 5000 internautów z Polski, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Zostaw odpowiedź