fbpx

Jak radzą sobie polscy przedsiębiorcy i jak oceniają swoje szanse w nadchodzącym roku? Przeczytajcie w najnowszym raporcie Instytutu Badań i Analiz – część II

W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy sytuację mikro i małych przedsiębiorstw w drugiej połowie 2013 roku.

Okres ten charakteryzował się ogólnym spowolnieniem rozwoju firm. W tej części, dowiecie się z kolei jakie nastroje panują wśród przedsiębiorców obecnie i jak oceniają oni swoje szanse w nowym roku.

Pierwszą część artykułu, znajdziesz w tym miejscu.

Z badań wynika, że mimo trudnej koniunktury w gospodarce wśród firm panują raczej optymistyczne nastroje. Najwięcej, bo aż 41,1 proc. przedsiębiorstw uważa, że w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z utrzymaniem się sytuacji ogólnej firm na tym samym poziomie. Poprawy warunków spodziewa się za to, aż 32,5 proc. badanych firm. To znacznie większy odsetek niż w przypadku tych, którzy oczekują pogorszenia swojej sytuacji (24,9 proc.). Najbardziej pesymistyczne nastroje panują w branży budowlanej. Jej przedstawiciele jako jedyni znacznie częściej przewidywali pogorszenie swojej sytuacji (30,1 proc.) niż polepszenie (25,8 proc.).

Mimo ogólnych optymistycznych nastrojów, rok 2014 nie będzie raczej różnił się od poprzedniego. Nie należy oczekiwać znaczących zmian w polskiej gospodarce. 31 proc. badanych firm przewiduje pogorszenie ich sytuacji finansowej. Największe obawy w nowym roku budzą rosnące koszty prowadzenia działalności (55,1 proc), spadek popytu (48,4 proc.) i zła kondycja gospodarki (32,8 proc).

W pierwszej połowie 2014 roku, możemy oczekiwać, że wiele firm będzie próbowało nadrobić straty finansowe z ostatniego roku poprzez podnoszenie swoich cen. Taki zamiar zgłosiło 22,5 proc. badanych firm. Tendencja ta jednak nie będzie charakterystyczna dla wszystkich sektorów. Wzrostu cen należy oczekiwać przede wszystkim w sektorze rolnictwa, usług i handlu. W budownictwie i przemyśle spodziewany jest dalszy spadek cen, spowodowany głównie sezonowością prac i trwającym okresem zimowym.

Szansą dla przedsiębiorstw są fundusze unijne. Niestety w minionej perspektywie tylko 17, 2 proc. badanych podmiotów skorzystało z tego typu wsparcia. Trudno określić jaka będzie aktywność przedsiębiorstw w aplikowaniu o środki pomocowe z UE w latach 2014-2020. 68,5 proc. firm przyznało, że nie wie czy będzie starało się o dofinansowanie z tego źródła. Pozostali niestety częściej deklarowali brak zainteresowania tego typu wsparciem (17,8 proc.) niż gotowość skorzystania z niego (13,7 proc.). Badania wykazały, że polskie firmy nadal nie wierzą w możliwość uzyskania wsparcia z UE i mają słabą wiedzę o programach unijnych.

Zostaw odpowiedź