fbpx

Jak stworzyć dobre i bezpieczne hasło?

123456, admin 1, password, hasło – chociaż wydaje się to nieprawdopodobne to niemała cześć użytkowników internetu w Polsce zabezpiecza dostęp do swoich kont e-mailowych lub profili w serwisach społecznościowych w taki właśnie sposób. Sprawdźcie, co zrobić, aby Wasze hasła gwarantowały właściwy poziom bezpieczeństwa i stanowiły realne przeszkody dla sieciowych oszustów i przestępców. Temat szczególnie ważny dla e-sprzedawców, którzy chcieliby zabezpieczyć cyfrowy wizerunek swoich sklepów i serwisów.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił gwałtowny wzrost popularności portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter itp., których użytkownicy mogą dzielić się wszelkimi informacjami, nawet tymi najbardziej poufnymi. Niestety, im więcej osobistych informacji znajduje się w sieci, tym łatwiej o kradzież tożsamości.

Dochodzi do niej, gdy cyberprzestępca ukradnie dane osobowe, co pozwala mu realizować szereg szkodliwych działań w imieniu oryginalnego właściciela danego konta. Straty mogą być szczególnie dotkliwe, jeśli np. pod konto osoby fizycznej  na Facebooku “podpięty” jest fan page sklepu internetowego. Przestępcy mogą wówczas podszyć się pod prawowitych właścicieli konta i wprowadzić w błąd facebookowiczów.

Ponadto korzystając ze skradzionych informacji, atakujący może np. otworzyć konto bankowe, uzyskać kartę kredytową lub ubiegać się o paszport. Cyberprzestępca może także po prostu ukraść pieniądze bezpośrednio z konta bankowego ofiary.

Ponieważ hasła chronią nasze najcenniejsze dane, musimy sobie zdawać sprawę z tego, jak ważne są te ciągi znaków. Powinniśmy tworzyć je z rozwagą i korzystać przy tym z najlepszych standardów. To samo dotyczy przechowywania haseł.

Stworzenie dobrego hasła pozwala na zminimalizowanie ryzyka stania się ofiarą cyberprzestępców. I mimo że sprawa jest poważna, to wcale nie musi być trudna. Oto porady ekspertów z Kaspersky Lab, które pozwolą każdemu użytkownikowi tworzyć silne hasła i bezpiecznie je przechowywać.

  • Twórz hasła, które możesz łatwo zapamiętać – dzięki temu nie będziesz musiał zapisywać ich na kartce lub w pliku na dysku komputera (pamiętaj – taki plik może zostać ukradziony przez cyberprzestępców).
  • Nie twórz haseł, które są oczywiste i można je z łatwością odgadnąć, takich jak Twoje imię, kod pocztowy lub nazwa Twojej miejscowości, ulubiony zespół itp.
  • Nie używaj słów, które z łatwością można znaleźć w słowniku.
  • Używaj kombinacji małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych (takich jak @, # czy $).
  • Nie stosuj recyklingu haseł – nie używaj do poszczególnych serwisów takich fraz jak ‘hasło1’, ‘hasło2’, ‘hasło3’ itd.
  • Jeżeli jest to możliwe, używaj całych fraz zamiast pojedynczych słów.
  • Nigdy nie używaj tego samego hasła do kilku kont. Jeżeli cyberprzestępca wejdzie w posiadanie takiego hasła, automatycznie będzie miał możliwość włamania się do wszystkich zabezpieczonych nim zasobów online.
  • Nikomu nie zdradzaj swojego hasła. Jeżeli jakakolwiek organizacja kontaktuje się z Tobą i prosi o jego podanie, nawet przez telefon, nie rób tego. To samo dotyczy jakichkolwiek danych osobowych. Pamiętaj – nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie ekranu lub linii telefonicznej.

Zostaw odpowiedź