fbpx
koronawirus w logistyce

Jak zabezpieczyć wysyłki internetowe przed koronawirusem?

Większość sklepów internetowych zamknęła punkty handlowe ale nadal wysyła przesyłki. Czy to właściwe zachowanie?

Epidemia to nie lada wyzwanie i problem decyzyjny. Zamykać, czy nie zamykać? Wysyłać przesyłki, czy nie wysyłać? Odkażać czy nie odkażać?

Zacznijmy od tego, że najbezpieczniejszą formą handlu aktualnie jest e-commerce. Jak podają do wiadomości eksperci wirus nie jest w stanie przeżyć bez nosiciela. Jeśli więc nawet osoba pakująca przesyłkę jest nosicielem wirus po maksymalnie kilku godzinach na przesyłce zginie.

Z tego wniosek, że jeśli chcemy być maksymalnie ostrożni powinniśmy co najwyżej zrezygnować z dostaw same day. Ale będzie to bardziej efekt psychologiczny, stąd warto poinformować o tym klientów.

Jeśli chodzi o organizację pracy magazynu to dobrze jest wyposażyć logistyków w jednorazowe rękawiczki higieniczne. Jeśli nasi pracownicy rozsiewają wirusa, zwiększa to szanse, że nie złapią go kurierzy odbierający przesyłki.

To kluczowy moment, w którym możemy zerwać ciąg dostaw na terenie naszego miasta – prawdopodobnie wystarczy jeden zarażony pracownik firmy kurierskiej, aby wyłączyć z życia cały oddział na terenie województwa. Dlatego warto rozważyć bezosobowe przekazywanie przesyłek firmom kurierskim, nawet odkażanie przesyłek przed ich przekazaniem. Podobnie ma się sprawa z ich przyjmowaniem.

Ważne jest też, aby każdy pracownik korzystał wyłącznie z osobistych przyborów do pracy np. długopisu. A przy tym jeśli to możliwe, pracownicy pracowali w znacznych od siebie odległościach min 1.5 metra – warto przeorganizować biuro pod tym kątem lub ustalić pracę zmianową, która pozwoli zapobiec nagromadzeniu ludzi w jednym pomieszczeniu.

Miejsce pracy powinno być regularnie dezynfekowane środkiem na bazie spiritusu w formie spray’u. Wszelkie miejsca zajmowane przez pracowników oraz przedmioty, które są używane – klawiatury, myszki, oparcia foteli, klamki, toaleta, blaty, wózki, włączniki światła, telefony, terminale płatnicze.

Więcej informacji tutaj

https://www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-placowek-handlowych-i-uslugowych-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa

1 komentarz

  1. Marcin 17-03-2020

Zostaw odpowiedź