fbpx

Jak założyć firmę – rejestracja firmy coraz łatwiejsza

Rząd zapowiada zmiany związane z rejestracją firmy. Po zeszłorocznej „rewolucji” i wcieleniu w życie CEIDG, nadszedł czas na kolejne usprawnienia. Projekt nowelizacji kodeksu pracy oraz innych ustaw związanych z działalnością gospodarczą został przyjęty niedawno przez Radę Ministrów.

Przyszły przedsiębiorca może zarejestrować firmę składając tylko jeden formularz – CEIDG-1. Firmę można założyć bez wychodzenia z domu, niestety wciąż czysto teoretycznie. W praktyce rejestracja działalności gospodarczej wymaga od zainteresowanego więcej wysiłku, a wizyta w urzędzie skarbowym jest nieunikniona. Proponowane przez rząd zmiany nie rozwiązują wszystkich niedociągnięć, niemniej usprawniają procedury związane z zakładaniem działalności.


 


Artykuł „Jak założyć firmę” został dostarczony przez specjalistów serwisu ifirma.pl | Podobne artykuły – „Księgowość w działalności e-commerce„.


 

Rząd postanowił skupić się na dwóch punktach, po pierwsze – ograniczyć czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności, po drugie – ograniczyć obowiązki przedsiębiorców. I tak czas na wydanie potwierdzenia o nadaniu podatnikowi NIP ma skrócić się z 14 do 3 dni. Natomiast likwidacji mają ulec dwie z sześciu procedur wykonywanych przy rejestrowaniu działalności. Nowelizacja zakłada również zniesienie obowiązku ciążącego na pracodawcach, a mianowicie zgłaszania PIP i Państwowej Inspekcji Sanitarnej miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jej rodzaju i zakresu. Takie informacje wspomniane organy uzyskiwać mają z rejestru przedsiębiorstw prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, a także z ich kont w ZUS.

 

Proponowane zmiany mają przyczynić się do zajęcia przez Polskę lepszej pozycji w rankingu „Doing Business” prowadzonym przez World Bank. Biorąc pod uwagę łatwość rejestracji firmy plasujemy się na 126 pozycji. Ranking obejmuje 183 państwa.

 

Obecnie, aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, w dowolnym urzędzie skarbowym należy złożyć formularz CEIDG-1. Można to zrobić na kilka sposobów np.:

  • osobiście,
  • przesyłając podpisany formularz pocztą (konieczne jest stawienie się w urzędzie celem potwierdzenia tożsamości),
  • za pośrednictwem internetu.

 

Ostatnia opcja wiąże się z koniecznością posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, lub profilu zaufanego na platformie rządowej ePUAP. Obie opcje dają podatnikowi możliwość poświadczenia tożsamości, a tym samym autentyczności składanego formularza. Dzięki temu wizyta w urzędzie skarbowym nie jest konieczna.

Deklaracja CEIDG-1 łączy w sobie wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wniosek o wpis do REGON oraz zgłoszenie o nadanie/aktualizację NIP. Dzięki temu, czas potrzebny na założenie własnej działalności uległ skróceniu. Niestety „jedno okienko” to wciąż niedoścignione marzenie. Nawet jeśli rejestracja firmy następuje za pośrednictwem internetu, nieunikniona będzie wizyta w urzędzie, chociażby celem złożenia deklaracji ZUS-DRA.

Rejestracja firmy bez wychodzenia z domu, owszem, jest możliwa, ale niewystarczająca aby móc prowadzić działalność. Pozostaje więc nadzieja, że nadchodzące zmiany okażą się zmianami na lepsze, nie tylko dla uzyskania lepszego miejsca w rankingu, ale przede wszystkim dla zadowolenia przedsiębiorców.
 


Artykuł „Jak założyć firmę” został dostarczony przez specjalistów serwisu ifirma.pl | Podobne artykuły – „Księgowość w działalności e-commerce„.


 

Zostaw odpowiedź