fbpx

JD.com, drugi największy gracz e-commerce w Chinach otworzy milion naziemnych sklepów

Jeśli myślicie, że Amazon szybko wziął się za handel naziemny to popatrzcie na Chiny – JD.com planuje otwierać tysiąc sklepów dziennie!

Zachodnia prasa nie bez kozery nazwała planowaną przez JD.com operację mianem Blitzkriegu. Już teraz JD otworzył 1111 sklepów na terenie Chin i zbiera cenne doświadczenie, aby w następnym kroku opleść kraj szczelną siecią punktów odbioru połączonych z klasycznymi sklepami naziemnymi. Plan otwierania tysiąca sklepów dziennie ma być zrealizowany do końca 2019 roku, co oznacza, że Chińczycy w ciągu 5 lat chcą za pomocą franczyzy zawojować praktycznie całe Państwo Środka. Docelowo widzą oni miejsce nawet na milion sklepów naziemnych ze swoim logotypem.

Jak twierdzą przedstawiciele JD.com ich oferta franczyzy jest niezwykle popularna wśród osób wracających z emigracji. Nie tylko zagranicznej, gdyż Chińczycy słyną z tego, że prawie zawsze wracają do swojej ukochanej ojczyzny (zaś statystyki to potwierdzają), ale także z miast do obszarów wiejskich, dotychczas słabo rozwiniętych. Już teraz program jest wielkim sukcesem. Jak twierdzi Liu Qiangdong, CEO JD.com, firma każdego dnia otrzymuje nawet 50 tysięcy podań o przyjęcie do programu. Kluczem do sukcesu jest wewnętrzny system finansowania oraz kuszące zarobki, na poziomie 1000 euro miesięcznie, co w kraju rozwijającym się jest sowitym i jednocześnie pewnym wynagrodzeniem, dzięki popularności JD.com.

Jednocześnie JD.com współpracuje przy otwieraniu nowych sklepów z Walmartem. Jak donosi Reuters, w samym środku zagłębia produkcyjnego Chin, czyli w Shenzhen, Walmart otworzył pierwszy naziemny sklep z możliwością płacenia za pomocą smartfona. Reuters nie precyzuje, czy chodzi o sklep na miarę Amazon Go, gdzie cała procedura odprawy klienta właściwie zlikwidowana, zaś automatyka sama oblicza wartość zakupów i odejmuje kwotę z rachunku poprzez aplikację Amazon. Nowy sklep Walmartu zapewni dostęp do ponad 8 tysięcy produktów, z czego około 90 procent będzie dostępne online. Co więcej, w promieniu do 1.2 kilometra produkty będą dostarczane w ciągu 29 minut od złożenia zamówienia

Zostaw odpowiedź