fbpx

Jeff Bezos wyprzedaje akcje Amazona

Już blisko 3 miliardy dolarów zainkasował za swoje akcje Jeff Bezos, który próbuje spieniężyć swój majątek.

Można podejrzewać, że moment nie jest przypadkowy. Media na całym świecie spekulują, co skłoniło Jeffa Bezosa do spieniężenia tak znaczącej części swojego kapitału. Koncepcje są rozmaite i warto się nad nimi pochylić. Najpopularniejsza, lansowana przez światowe media i to zapewne dzięki skrzętnie podsuniętym informacjom mówi o tym, że miliarder bawi się w swój program lotów kosmicznych, który rzecz jasna jest bardzo kosztowny.

Blue Origin to największe marzenie Jeffa Bezosa. Jak wiadomo w kręgach zorientowanych w pasjach Amerykanina chciał on polecić w kosmos od najmłodszych lat, zaś Amazon jest tylko drogą do tego celu. Ale czy za dwiema decyzjami o sprzedaży akcji na kwotę 2,8 miliarda dolarów kryje się tylko marzenie o kosmosie?

Z pewnością nie. Po pierwsze Bezos kończy sprawę rozwodową, która będzie go kosztowała sporą część majątku budowanego wspólnie z żoną. Reakcja giełdy na problemy małżeńskie Bezosów nie była przesadnie zła, ale najwyraźniej sprawy mogą potoczyć się jeszcze w różnym kierunku.

Kolejny domniemany powód wyprzedaży Bezosa to rosnące na horyzoncie problemy z regulatorami rynku w różnych krajach. Przeciwko Amazonowi toczy się postępowanie w USA, a także w Unii Europejskiej. Kilka tygodni temu Niemcy zmusili amerykańskiego giganta e-commerce do ustępstw związanych z relacjami B2B z uczestnikami marketplace. Niewątpliwie, koniec agresywnej ekspansji Amazona może nadchodzić szybciej niż ktokolwiek mógł przewidzieć. Jest to argument zgodny z koncepcją samego Bezosa, który zapowiedział, że Amazon może zostać rozszarpany przez krajowych regulatorów rynku.

Jeff Bezos do pracowników: „przewiduje, że pewnego dnia Amazon zbankrutuje”

Zostaw odpowiedź