fbpx

Kaspersky Lab Polska: istnieje ponad 10 milionów szkodliwych aplikacji dla Androida

Eksperci z firmy antywirusowej poinformowali, że pod koniec stycznia br. udało się im wyodrębnić 200 000 unikatowych próbek mobilnego szkodliwego oprogramowania dla urządzeń mobilnych.

Tym samym stanowi to wzrost o 34% w stosunku do listopada 2013.

Dla porównania, dwa miesiące wcześniej zarejestrowano 148 000 próbek. Każda tego typu próbka może opisywać nawet setki tysięcy szkodników.Ważna informacja dla posiadaczy urządzeń z mobilnych z Androidem jest taka, że to na nim koncentruje się uwaga twórców złośliwego oprogramowania. W styczniu łączna liczba szkodliwych aplikacji dla Androida przekroczyła próg 10 milionów.

Na koniec stycznia liczba dostępnych aplikacji w oficjalnym sklepie Androida – Google Play wynosiła 1,1 mln. Jeszcze więcej można znaleźć w alternatywnych, nieoficjalnych źródłach – jednak prawdopodobieństwo, że aplikacje będą szkodliwe jest również większe. Kaspersky Lab odnotował jak dotąd 10 milionów podejrzanych aplikacji. Część z nich znajduje się w legalnym oprogramowaniu, które cyberprzestępcy nierzadko wykorzystują jako nośnik swojego szkodliwego kodu.

W większości przypadków celem szkodliwych programów są informacje finansowe użytkowników. Tak było na przykład w przypadku wywodzącej się z Rosji mobilnej wersji trojana Carberp. Szkodnik ten kradnie dane uwierzytelniające użytkownika wysyłane do serwera banku. Według ekspertów z Kaspersky Lab, większość szkodliwych aplikacji dla Androida jest obecnie rozwijana w Rosji.

Jak się chronić przed zagrożeniami mobilnymi?

  • Nie aktywuj trybu programisty w swoim urządzeniu;
  • Nie włączaj opcji pozwalającej na instalację aplikacji z nieznanych źródeł;
  • Instaluj wyłącznie aplikacje z oficjalnych kanałów;
  • Podczas instalowania nowych aplikacji przeczytaj uważnie, jakich żądają przywilejów;
  • Stosuj oprogramowanie bezpieczeństwa.

Zostaw odpowiedź