fbpx

Kickstarter: zebraliśmy już miliard dolarów

Znany portal crowdfundingowy pochwalił się, że od początku swojej działalności udało mu się zebrać imponująca kwotę 1 mld USD. Pieniądze wyłożyło aż 5,7 mln osób.

Kickstarter to jeden z najbardziej znanych serwisów z obszaru crowdfundingu. Co ciekawe, chociaż serwis działa na rynku już od pięciu lat, to połowa z zebranej dotąd kwoty to inwestycje z ostatnich 12 miesięcy.

Serwis ma amerykańskie korzenie. Do życia został powołany dokładnie 28 kwietnia 2009 r. W skład grupy założycielskiej weszli: Perry Chen, Yancey Strickler oraz Charles Adler.

Przez minione 5 lat przez serwis przewinęło się aż 135 000 projektów. Swoje biznesowe wsparcie okazali użytkownicy z 224 krajów, ale najwięcej środków pochodziło z kieszeni Amerykanów – aż 663 mln dol. Kolejne pozycje zajęli Brytyjczycy (54 mln USD) i Kanadyjczycy (45 mln USD).

Działalność serwisu przyciągnęła również uwagę Polaków. Jak ujawnił Kickstarter, nad Wisłą znalazło się dokładnie 7867 osób, które przyczyniły się do wsparcia różnych projektów kwotą ponad 1,1 mln  USD. Oczywiście ze strony naszych rodaków nie brakowało również prób pozyskania kapitału.

Najbardziej znanym przykładem jest z pewnością zbiórka przeprowadzona przez spółkę IntelClinic, której udało się od użytkowników Kickstartera pozyskać 440 tys. dolarów na rozwój specjalnej opaski poprawiającej jakość snu (pisaliśmy o tym na Mensis.pl w tym miejscu).

Na Kickstarterze nie brakowało pomysłów, które budziły spore kontrowersje i niejednoznaczne oceny. Jedną z bardziej znanych idei tego typu była chęć opracowania pistoletu z drukarki 3D (tutaj znajdziecie więcej informacji).

Inną ciekawostką jest fakt, że w lutym ubiegłego roku pojawiła się oficjalna aplikacja w AppStore na iPhone’a, ale brak jak dotąd podobnej appki na Androida.

Zostaw odpowiedź