fbpx

Kierownik ds telekomunikacji czy weterynarz?

Pod koniec marca Instytut Pracy i Spraw Socjalnych przedstawił interesujące wyliczenia omawiające zatrudnienie w Polsce około roku 2020, oraz w latach poprzedzających. Trzon tej nietypowej prognozy stanowią dwie tabele. Jedna z zawodami o najmniejszej liczbie pracujących w 2020 roku w Polsce.

Druga zaś z zawodami o największej liczbie pracujących w Polsce. Jaka będzie nasza przyszłość na rynku pracy, które zawody warto wybierać?

 

Zacznijmy od najmniej popularnych zawodów. Warto przy tym zaznaczyć, że najmniej popularne zawody nie oznaczają wyłącznie tych, które będą traciły na liczebności. Wśród przedstawicieli zawodów, które przeczą tej tezie są na przykład „Kierownicy do spraw technologii informatycznych i telekomunikacyjnych”. Ci, chociaż skromni w liczbie to w ciągu najbliższych 6 lat urosną o 22%, co będzie najbardziej dynamicznym skokiem na polskim rynku pracy. Zaraz za nimi znajdą się lekarze weterynarii z 20% wzrostem w ciągu 6 lat.

 

 

Nie jest też wielkim zdziwieniem, że dynamicznie będzie rosło zapotrzebowanie na zawód o nazwie: „Technik telekomunikacji i urządzeń transmisyjnych”. Ponadto znacząco na liczebności zyskają dietetycy i żywieniowcy. Spośród owych najmniej licznych najwięcej stracą „Stewardzi, konduktorzy i przewodnicy” oraz pracownicy leśni. Znacząco spadnie także zapotrzebowanie na trenerów i sportowców – niż demograficzny będzie się pogłębiał.

 

Na koniec zerknijmy w tabelę najpopularniejszych zawodów oraz ich dynamikę. Uwagę zwracają rolnicy, których ubędzie aż o 1/3 w ciągu najbliższych 6 lat. Z kolei przybędzie i tak nieustannie poszukujących pracy handlowców i sprzedawców. Potężnie urośnie liczba urzędników oraz specjalistów ds marketingu i PR. Rynek doceni także specjalistów ds finansowych.

 

 

Podsumowując – Polska w dalszym ciągu będzie stała handlem i tradycyjnymi usługami, dwoma najmniej innowacyjnymi sektorami gospodarki. Podczas, gdy zawody najcenniejsze z punktu widzenia społeczeństwa informacyjnego w dalszym ciągu będą wśród najmniej popularnych, chociaż z wyraźną tendencją wzrostową.

Zostaw odpowiedź