fbpx

Klauzule niedozwolone: Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje projekt ustawy

Według kilku źródeł prasowych coraz większa liczba niepokojących informacji dotyczących masowej liczby pozwów składanych w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawiła, że sprawą poważnie zainteresowało się Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sprawa została skierowana do zespołu do spraw programowania prac rządu.

 

Innymi słowy, możemy spodziewać się, że wcześniej lub później uda się zmienić prawo i wyeliminować aktualną patologię. Jedną z propozycji jest wyłącznie możliwości kontroli przez podmioty prywatne regulaminów sklepów internetowych i innych podmiotów gospodarczych. Wtedy też zostanie stworzona odpowiednia lista instytucji państwowych, które miałyby prawo wstępnie oceniać zgodność regulaminu z prawem lub nie.

 

Tym samym kancelaria prawne stracą możliwość wnoszenia do sądu pozwów oraz stosowania ugód, które dodajmy w świetle prawa są nielegalne. Niestety, z listy nie zostaną usunięte stowarzyszenia konsumenckie, chociaż znacząco zaostrzone zostaną warunki jakie muszą spełnić, aby zostać wciągnięte na listę uprawnionych podmiotów. Wśród najważniejszych warunków wymienia się posiadanie 1.000 członków i minimum dwa lata działalności. Z jednej strony, to utrudni działalność naciągaczom, z drugiej – z pewnością nie uniemożliwi jej.

 

Cały projekt ustawy ma szerszy zakres i nie dotyczy wyłącznie handlu internetowego, stąd wśród instytucji, które miałyby mieć prawo do kontrolowania miałyby znaleźć się także Urząd Regulacji Energetyki, UKE czy też Urząd Transportu Kolejowego, Rzecznik Ubezpieczonych oraz lokalni rzecznicy konsumentów.

1 komentarz

  1. jędrzej 27-02-2014

Zostaw odpowiedź