fbpx

Kolejny oddział specjalny celników rusza do walki z chińskim przesyłkami

Trudno ocenić, na ile mamy do czynienia z dobrą propagandą, a na ile z dobrą zmianą.

Faktem jest jednak to, że wokół przesyłek e-commerce z Chin media robią coraz więcej szumu i to nie za sprawą samych kupujących a rodzimych portali, takich jak Allegro.pl. Warto przypomnieć, za wrześniową publikacją Rzeczpospolitej, że Allegro intensywnie lobbowało za uszczelnieniem VATU na przesyłki z Chin. Allegro uznało, że zarówno sam portal jak i polski rząd mają wspólny interes w ukróceniu biznesu Aliexpressu w Polsce na dotychczasowych zasadach. Stąd władze portalu próbują zainteresować projektem swojej ustawy kolejne ministerstwa odpowiedzialne za handel elektroniczny lub pobór podatków w Polsce.

Wchodząc w szczegóły legislacji zaproponowanej przez Allegro.pl trzeba stwierdzić, że przepisy miałyby szalenie restrykcyjny charakter. Otóż każda przesyłka o grubości większej niż 2 centymetry miałaby być skierowana do oclenia. A to oznacza ogrom pracy i problemów dla pocztowców. Co więcej, olbrzymia część przesyłek może okazać się kompletnie nieopłacalna pod kątem włożonej pracy w oclenie – wszak zamówienia na Aliexpress opiewają zazwyczaj na kwoty oscylujące w granicach kilku, kilkunastu dolarów.

Wiadomo już jak zakończyły się lobbowania Allegro. Portal Money.pl ogłosił, że w Lublinie powstaje „specjalny oddział celny”, który będzie szczegółowo przetrzepywał przesyłki z Chin. Pod tym kątem znowelizowano rozporządzenie w sprawie urzędów celno-skarbowych. Do tej pory tego typu kontrolami zajmowały się urzędy w Pruszczu Gdańskim, Warszawie i w Zabrzu.

Z kolei jak donosi Rzeczpospolita: „Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych zaledwie 20 września, a już procedura zatwierdzania go się zakończyła”. Zaś oddział ma ruszyć już w listopadzie i zatrudniać od razu 35 osób.

Zostaw odpowiedź