fbpx

Komisja Europejska: geoblokowanie i polityka producentów uderzają w jednolity rynek cyfrowy

Komisja Europejska nie spoczywa na laurach i publikuje raport, z którego wynika, że w niedługim czasie na jej celowniku wyląduje geoblokowanie stron www oraz regulacje dystrybucji narzucane przez producentów.

Tym razem Komisja Europejska ustami Margrethe Vestager zapowiada porządki związane z porozumieniami, jakie zawierają między sobą dostawcy treści oraz ich producenci – mowa tu o filmach, książkach i muzyce, które chociaż od wielu lat dostępne są w formie elektronicznej, to nie sposób często kupić ich w wybranych krajach przez Internet.

Opublikowany w ubiegłym tygodniu 290-stronnicowy raport uderza nie tylko w ograniczenia dystrybucji treści multimedialnych, które objawiają się głównie w praktyce geoblokowania użytkowników z wybranych krajów np. przez Netflixa lub Amazona. Niemniej ostro dostało się producentom, którzy próbują ograniczać konkurencję cenową między sklepami i dystrybutorami w poszczególnych krajach oraz, co ciekawe, Komisja Europejska próbuje wywrzeć presję na producentów dóbr luksusowych.

Tym z kolei oberwało się za próby ograniczania dystrybucji swoich marek np. poprzez wyłączanie sprzedawców handlujących poprzez eBay lub Amazon. Innymi słowy, Komisja Europejska wychodzi z założenia, że produkt wypuszczony na rynek winien być w niczym nieskrępowanej ilości kanałów sprzedaży – wszędzie tam, gdzie są sprzedawcy gotowi go sprzedawać oraz kupujący, gotowi go kupić.

Według danych z rapotu KE około 40 procent sprzedawców online potwierdziło, że ma związane przez producentów dłonie umowami, które zawierają określone restrykcje (np. dotyczące krajów do których mogą sprzedawać) lub rekomendacje (np. dotyczące minimalnych marż na produktach). Komisja Europejska przestrzegła wszystkie podmioty wymieniona na kartach raportu, ale w szczególności zwróciła uwagę na geoblokowanie. W najbliższym czasie firmy, które stosują tego typu rozwiązania najpewniej znajdą się pod lupą stosownych instytucji. Ostateczne wnioski i działania jakie Komisja podejmie względem wspomnianych podmiotów zapadną w pierwszej połowie 2017 roku.

Zostaw odpowiedź