fbpx

Konsorcjum W3C wprowadza nowy meta standard płatności

Właśnie nadeszły wieści z San Francisco, gdzie giganci współczesnego Internetu, Google, Facebook i Apple ustalili nowy metastandard płatności.

Jak donosi New York Times, Konsorcjum World Wide Web (W3C) wraz z Google na czele podjęli decyzję o wdrożeniu nowego standardu płatności, który w przeciwieństwie do innych, wyprodukowanych przez PayPala czy też operatorów kart płatniczych będzie operował na poziomie oprogramowania przeglądarki internetowej.

To wyjaśnia wiodącą w całej sprawie rolę Google’a, globalnego lidera na rynku dostawców przeglądarek internetowych. Otóż Google wraz z Facebookiem i Apple ustalili, że najlepszą metodą płatności jest przycisk w formie amazonowskiego „one-click payment”. Trudno jednak wdrożyć go w każdym sklepie internetowym w sposób, jaki zrobił to Amazon, stąd sięgnięto po nieco inne rozwiązanie. Zdecydowano się na implementację systemu płatności w samej przeglądarce internetowej, zaś pierwszą przeglądarką zdolną do współpracy z nowymi płatnościami już niedługo będzie sam Chrome.

Działanie będzie zbliżone do dzisiejszych portfeli cyfrowych oferowanych przez wybranych dostawców oprogramowania antywirusowego np. Norton Internet Security. To znaczy, użytkownik będzie mógł wprowadzić dostępy do wielu różnych form płatności, a następnie przy zakupie w sklepie internetowym po prostu wskaże jedną z dostępnych form płatności, zaś system wygeneruje unikalny token, którym sklep uzyska płatność od właściwego operatora. W stosunku do klasycznego wypełniania pól, jakie jest już dostępne w przeglądarkach internetowych nowy system będzie opierał się właśnie na systemie jednego potwierdzającego guzika, który prześle informacje do sklepu internetowego i zwolni konsumenta z jakichkolwiek formalności płatniczych.

Zostaw odpowiedź