fbpx
Ministerstwo-Finansow

Kontrola Skarbowa: tropimy VAT marżę na Allegro

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o efektach rosnących kontroli wśród sprzedawców internetowych, którzy migają się od płacenia podatku VAT.

Problem unikania podatku VAT występuje właściwie wszędzie, ale zdecydowanie najłatwiej tropić go w branży handlu internetowego. Tutaj też jest on najdotkliwszy, bo konkurencja cenowa jest najostrzejsza. W przypadku, gdy VAT stanowi aż ¼ ceny końcowej produktu, jego płacenie lub nie jest poważnym orężem w walce z konkurencją. W jakiś sposób nieuczciwi sprzedawcy unikają podatków?

Chodzi głównie o małych pośredników ściągających towar z Chin. Chociaż jak twierdzą przedstawiciele Skarbówki, niektórzy detaliści urośli do dużych rozmiarów. Firmy te zostały skontrolowane, zaś należności odzyskane.

Jak działa sam mechanizm oszustwa? Firmy (zazwyczaj jednoosobowe przedsiębiorstwa) informują na aukcjach o tym, że wystawiają paragon lub fakturę VAT marża (na życzenie klienta). Przy czym art 120 ustawy o VAT mówi wyraźnie: tego typu dokument można wystawić wyłącznie przy sprzedaży towaru używanego. Wdrożenie tej procedury zazwyczaj kończy się brakiem naliczenia jakiegokolwiek podatku, który w przypadku klasycznej faktury VAT na produkt nowy musiałby zostać odprowadzony.

Ponadto mali sprzedawcy ściągający towar z Chin często informują, że nie odpowiadają za jego jakość, ponieważ są tylko pośrednikiem. Tym samym klient musi składać potencjalne reklamacje u bliżej nieznanych sprzedawców w Chinach. Tego typu forma usługo-dropshippingu wydaje się być oryginalnym polskim wynalazkiem biznesowym.

Co więcej, na portalu Allegro.pl można bez problemu znaleźć tego typu sprzedawców np. w dziale audio, oferujący wysokiej klasy słuchawki. Dochodzą do nas sygnały, że pomimo zgłaszania tego typu aukcji przez polskich przedsiębiorców obsługa portalu nie reaguje, co z jednej strony naraża legalnie działające firmy na straty, z drugiej zaś polskich konsumentów na ryzyko zakupu produktu, za który nikt nie weźmie odpowiedzialności w przypadku uszkodzenia w transporcie lub awarii w okresie ustawowej rękojmi.

Więcej informacji o poprawie ściągalności VAT-u tutaj

http://pie.net.pl/polska-pokazuje-jak-walczyc-z-oszustwami-podatkowymi-raport-polskiego-instytutu-ekonomicznego/

Zostaw odpowiedź