fbpx
statystyki-gemius

„Korzystam z Facebooka” – oto obraz typowego polskiego Internauty

Internet zmienia się szybciej niż kalejdoskop. Portal, który ruszył 15 lat temu opanował polską sieć bez reszty.

Rosnąca nakłady reklamowe na media społecznościowe to nie mrzonki i wymysły. Statystyki nie kłamią. Także te przytaczane z raportu Gemiusa „E-commerce w Polsce” – Polacy traktują Internet jak Facebooka i odwrotnie.

Polscy Internauci w liczbie 1642 zapytani o czynności wykonywane przez Internet odpowiadają gremialnie – „korzystam z Facebooka” w 74 na 100 wypadków. Innymi słowy ¾ Polaków zagląda do Internetu, aby zajrzeć do Facebooka. To dość czytelna wskazówka dla wszystkich reklamodawców i to widać w wynikach finansowych portalu Marka Zuckerberga.

Potem nasi rodacy pokazują już bardziej praktyczne oblicze – 65% z nich porównuje ceny produktów i usług. Dokładnie tyle samo płaci rachunki online i szuka produktów oraz usług, które chce kupić na polskich stronach internetowych. Dokładnie połowa szuka sklepów, które chce odwiedzić osobiście, a 26 procent mówi wprost – „kupuję produkty i usługi na zagranicznych stronach internetowych”.

W końcu, wracamy do mediów społecznościowych i tutaj swoją siłę, niespodziewanie, pokazuje Instagram, z którego korzysta blisko co trzeci respondent. To zdecydowanie lepszy wynik niż enigmatyczna odpowiedź co piątego badanego „korzystam z innych niż Facebook, Twitter i Instagram serwisów społecznościowych”. No i w końcu 14 procent ankietowanych zadeklarowało, że korzysta ze wspomnianego wcześniej w negacji Twittera.

Podsumowując, 60 procent osób korzystających z Internetu deklaruje, że kupuje produkty w polskich sklepach internetowych. Co wcale nie jest wynikiem powalającym i jest tutaj niewątpliwie pole do dalszej, daleko idącej poprawy. Pokazują to dobitnie statystyki z innych krajów.

Zostaw odpowiedź