fbpx

KPMHG: Ludzi zamożnych w Polsce jest coraz więcej

Międzynarodowa firma badawcza KPMG przedstawiła raport “Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2012”. Dowiemy się z niego kim jest osoba zamożna, ile mamy w Polsce takich osób oraz jak dużymi kwotami do wydania dysponują.

Po pierwsze, już w tym roku liczba osób zamożnych w Polsce sięgnie 750 tys i jest to wynik o 90 tys lepszy niż w 2010 roku. Autorzy raportu twierdzą, że łączny dochód wyżej wymienionych może sięgać nawet 130 miliardów złotych. Mówiąc prościej – to fura pieniędzy do wydania.

Po drugie, osoba zamożna to taka, która zarabia powyżej 7.100zł brutto miesięcznie. Osoby w przedziale 3.700 – 7.100zł nazywane są aspirującymi do zamożności.

Po trzecie, deklarowane wydatki na dobra luksusowe Polaków zamknęły się w kwocie 37 miliardów złotych. KPMG twierdzi jednak, że to liczby mocno przeszacowane. Faktycznie możemy mówić o kwocie rzędu 10 miliardów, która wzrośnie do 2015 roku o 30%.

Skąd ta rozbieżność? Polacy w dalszym ciągu uznają zbyt wiele dóbr za luksusowe np wszelkie wydatki zagraniczne uznają za wydane na dobra luksusowe.
Przejdźmy do smaczków. Najczęściej kupowanymi dobrami luksusowymi były perfumy (blisko 60% wskazań), odzież i obuwie (ponad 40% wskazań) oraz alkohole (niecałe 40%) wskazań.
Zdaniem respondentów cena luksusowego auta to minimum 180 tys złotych, zegarek to wydatek min 9 tys zł, w podobnych granicach mieści się naszyjnik. Luksusowy garnitur powinien kosztować minimum 4,5 tys zł, zaś buty 1400zł.

Trzeba przyznać, że ludzie zamożni, którzy ledwo przekroczyli wymagany próg mają ciężkie życie. Pracując cały miesiąc ledwo zarobią na garnitur, lecz na buty już im nie wystarczy.

Cały raport można przeczytać i pobrać z poniższego adresu
http://www.kpmg.com/PL/pl/IssuesAndInsights/ArticlesPublications/Documents/2012/Raport-KPMG-Rynek-dobr-luksusowych-Edycja-2012.pdf

Zostaw odpowiedź