fbpx

Księgowość w działalności e-commerce część I

Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej musi zadecydować czy sama chce prowadzić księgowość swojej firmy, czy też zlecić te obowiązki profesjonaliście. Samodzielne prowadzenie księgowości to często złudna oszczędność.

Pomijając czas poświęcony na prowadzenie ksiąg rachunkowych czy przygotowywanie deklaracji, istnieje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych, a to może nieść ze sobą spore kary finansowe.


Artykuł „Księgowość w działalności e-commerce” został dostarczony przez specjalistów serwisu ifirma.pl | część II artykułu tutaj – “Księgowość w działalności e-commerce“.


Oszczędzanie przy prowadzeniu księgowości firmy nie polega na powierzaniu obsługi firmie najtańszej ale takiej, która zagwarantuje nam pewność, że nasze rozliczenia z urzędami będą prawidłowe i terminowe. Warto zatem zapoznać się z ofertą firm świadczącym usługi księgowe, nawet jeśli decydujemy się na prowadzenie księgowości online. Ale do rzeczy, oto kto może świadczyć takie usługi:

  • Doradcy Podatkowi, lub spółki doradztwa podatkowego, działający na podstawie przepisów ustawy z dnia 5.07.1996 o doradztwie podatkowym
  • Osoby posługujące się świadectwem kwalifikacyjnym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
  • Spółki zatrudniające osoby posiadające uprawniające do prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy o rachunkowości.

Wymienione opcje prowadzenia działalności gospodarczej mają ze sobą niewiele wspólnego. Będąc konkretniejszym – w obu przypadkach istnieje możliwość prowadzenia do celów podatkowych ksiąg rachunkowych, albo innych ksiąg i ewidencji, jak również sporządzanie zeznań i deklaracji. Co więcej w wymienionych przypadkach prowadzenia księgowości swojej firmy występuje wiele różnic, z których warto sobie zdawać sprawę.

Dobre rady zawsze w cenie

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą chce mieć całkowitą pewność, że jego księgowość prowadzona jest prawidłowo. Początkujący przedsiębiorca z żyłką biznesmena szybko się zorientuje, że decyzje gospodarcze, które podejmuje (kupno, sprzedaż, umowy z kontrahentami i pracownikami) mają bezpośrednie przełożenie na wysokość płaconych podatków i składek ubezpieczeniowych. Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy powinniśmy być świadomi konsekwencji jakie spowoduje ona w obowiązkach publiczno-prawnych. Warto też wiedzieć jakie w związku z tym mamy możliwość obniżenia tych obciążeń.
Mówiąc krócej – nieoceniona jest możliwość skonsultowania decyzji gospodarczych z uwagi na związane z nią obciążenia podatkowe. Warto zatem wybrać podmioty, które oferują taką pomoc nieodpłatnie. Udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych jest jedną z czynności doradztwa podatkowego zarezerwowaną wyłącznie dla wspomnianej grupy zawodowej. Wynika z tego, że osoby prowadzące biura rachunkowe nie mogą udzielać porad podatkowych. Inaczej jest w przypadku biura rachunkowego online. Naturalnie, jeżeli poprosimy osobę prowadząca biuro rachunkowe o poradę podatkową, najprawdopodobniej ją uzyskamy. Jako, że pracownicy biur rachunkowych nie są uprawnieni do udzielania porad tym samym nie ponoszą za nie żadnej odpowiedzialności.

Deklaracje podatkowe

Doradcy podatkowi oraz osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, mogą przygotowywać – w imieniu swoich klientów – zeznania i deklaracje podatkowe. Mogą tez liczyć na pomoc merytoryczną w tym zakresie. Znane nam przepisy nie mówią jednak nic o odpowiedzialności biur rachunkowych za te czynności. Mało tego, wiadomo, że odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację rozliczeniową, dajmy na to KPiR, ponosi przedsiębiorca. Nawet, jeśli zleca taką działalność podmiotowi zewnętrznemu. Wybierając biuro rachunkowe pamiętajmy, aby sprawdzić czy jest ono ubezpieczone na wypadek popełnienia niezamierzonych błędów w prowadzonej księgowości.

 


Artykuł „Księgowość w działalności e-commerce” został dostarczony przez specjalistów serwisu ifirma.pl | część II artykułu “Księgowość w działalności e-commerce“.


Zostaw odpowiedź