fbpx

Księgowość w działalności e-commerce część II

Osoba lub podmiot zajmujący się naszymi sprawami podatkowymi, może zostać przez nas upoważniony do reprezentowania nas przed ZUS i US. Są jednak różnice w tej materii między doradcą podatkowym, a biurem rachunkowym.

Ten pierwszy ma możliwość reprezentowania nas przed sądami administracyjnymi w sprawach podatkowych jako pełnomocnik podatnika.

 


Artykuł „Księgowość w działalności e-commerce” został dostarczony przez specjalistów serwisu ifirma.pl | część I artykułu „Księgowość w działalności e-commerce”.


 

Reprezentacja przed organami podatkowymi

Osoba lub podmiot zajmujący się naszymi sprawami podatkowymi, może zostać przez nas upoważniony do reprezentowania nas przed ZUS i US. Są jednak różnice w tej materii między doradcą podatkowym, a biurem rachunkowym.Ten pierwszy ma możliwość reprezentowania nas przed sądami administracyjnymi w sprawach podatkowych jako pełnomocnik podatnika.

Zachowanie prywatności

Tylko doradcy podatkowi są zobowiązani do zachowania w tajemnicy wszelkich danych i informacji, z którymi zapoznali się w związku ze świadczeniem nam usług. Co za tym idzie, doradca nie może być przesłuchiwany jako świadek co do tych faktów i informacji. Przepisy prawne nie nakładają obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej na podmioty specjalizujące się w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. W związku z tym pracownicy biur rachunkowych mogą być przesłuchiwani jako świadkowie.

Ustawa o doradztwie podatkowym nakłada na doradców podatkowych przymus postępowania zgodnie z przepisami prawa, złożonym ślubowaniem oraz zasadami etyki zawodowej. Co więcej, doradcy są zobowiązani do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, natomiast pracownicy biur i kancelarii podatkowych takiego obowiązku nie mają.

Doradcy podatkowi, jako ci, którzy wykonują zawód zaufania publicznego, nie mogą się reklamować, co określone jest ustawowo. Powoduje to, że są mniej widoczni dla potencjalnego klienta niż nieobarczone takim zakazem biuro rachunkowe. Doradca podatkowy, odwrotnie do księgowego – pracownika biura rachunkowego, nie może w tym samym czasie sprawować stanowiska w innym charakterze. Rzecz ujmując prościej – doradca podatkowy nie może wykonywać innych czynności związanych z innym stanowiskiem.

Wbrew pozorom, osoba chcąca przekazać prowadzenie swych ksiąg rachunkowych w ręce podmiotu zewnętrznego, ma dość spory wybór. Począwszy od prowadzenia księgowości na własną rękę, poprzez tradycyjne biura rachunkowe, doradców podatkowych, na księgowości internetowej skończywszy. Biorąc pod uwagę branżę e-commerce, naturalnym wyborem wydaje się księgowość online. Zwłaszcza, że niektóre serwisy zajmujące się takim rodzajem działalności, pozwalają na integracje prowadzonego e-sklepu z własną usługą. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia prowadzenie księgowości – zwłaszcza młodym przedsiębiorcom.


Artykuł „Księgowość w działalności e-commerce” został dostarczony przez specjalistów serwisu ifirma.pl | część I artykułu „Księgowość w działalności e-commerce”.


Zostaw odpowiedź