fbpx
allegro, e-commerce

Kto ma rację, Allegro, czy Bestcena?

Na kanwie afery podatkowej sklepu Bestcena ujawnił się interesujący spór prawny między Allegro a sklepem, który popadł w niełaskę fiskusa

Dotyczy on prawa własności do sprzedanych na portalu Allegro przedmiotów przez sklep internetowy Bestcena. Jak wiadomo, sklep (a raczej jak się okazuje wypożyczalnia) wplątując konsument w wielostronicowy regulamin de facto nie sprzedawał telefonu ale usługę wypożyczenia. Teraz, rodzi się pytanie, czy taka sama sytuacja mogła mieć miejsce w ramach portalu Allegro.

Chociaż Allegro zapewnia, że nie to sytuacja może być bardziej skomplikowana niż chciałby portal. Wszystko zależy od tego, co dokładnie znalazło się w opisie aukcji sklepu Bestcena. Jeśli w ramach niemniej długiego regulaminu sprzedażowego ukryto zapis o wypożyczeniu, to de facto mamy do czynienia z transakcją wypożyczenia.

Chociaż Allegro twierdzi, że taka sytuacja byłaby wbrew regulaminowi portalu, a więc jednak dokonano sprzedaży (bo tak stanowi regulamin portalu), to argumenty te są niewystarczające. Allegro jako platforma e-commerce jest jedynie pośrednikiem przy zawieraniu umowy kupna sprzedaży (lub wypożyczenia jako usługi) między stronami.

Allegro nie jest władne rozstrzygać spór, czy dany przedmiot został wypożyczony czy sprzedany, jeśli dojdzie do konfrontacji między kupującym i sprzedającymi i poróżnią się oni o to co de facto było przedmiotem sprzedaży. Jedyną instytucją władną do rozstrzygnięcia powyższego sporu jest sąd i uczyni to na podstawie oferty, jaką Bestcena złożyła w ramach portalu Allegro, a kupujący zaakceptował.

Zupełnie odmienną kwestią jest intencja sprzedającego oraz ewentualny podstęp jaki zastosował aby sprzedać usługę zamiast towaru. Jednak rozstrzygnięcie, czy sprzedający zachował się nieuczciwie znów leży w gestii sądu.

W końcu, niewątpliwie w gestii Allegro leżało i leży nadzorowanie opisów i treści aukcji, w tym wewnętrznych regulaminów sprzedawców, jakie prezentują na największej polskiej platformie sprzedażowej. Jeśli Allegro dopuściło do sytuacji, w której Bestcena sprzedawała usługę najmu zamiast przedmiotów, to może to być podstawą do kolejnego prawnego sporu, tym razem między użytkownikami platformy a jej operatorem.

1 komentarz

  1. jan 04-02-2020

Zostaw odpowiedź