fbpx

Kto w Polsce czyta e-booki?

Na to pytanie odpowiada badanie Virtualo na zlecenie Burda Media i Allegro, w ramach którego przebadano aż 5.500 osób, które korzystają z czytników e-booków. Akcja odbyła się w ramach strony czytnikoliczenie.pl, więc była dobrowolna, co z kolei może dobrze świadczyć o zdobytych informacjach.

A wskazują one na rodzący się w Polsce nowy profil e-czytelnika.

 

 

Nowy, ponieważ nie pasujący do dotychczasowego profilu czytelnika offline. Najnowsze badania wskazują, że e-booki czytają:

  • w 56% mężczyźni,
  • w 67% osoby w wieku 25 – 45 lat

 

Największy wzrost liczby e-czytelników miał miejsce bardzo niedawno bo w 2013 roku, wtedy to aż 39% uczestników badania zdecydowało się zakupić czytnik. Bardzo dobrze wypadają także same statystyki czytelnictwa. Ze średniej ważonej wyliczono blisko 30 przeczytanych elektronicznych pozycji w ciągu jednego roku na czytelnika. To znakomity wynik!

 

Wśród osób, które przystąpiły do badania najpopularniejszym urządzeniem czytającym okazał się amazonowski Kindle – to kiepska informacja dla polskich sklepów z e-bookami. Naturalnie, z racji specyficznego doboru próby, nie będziemy twierdzić, że jest to wynik w całej rozciągłości reprezentatywny.

 

Niestety, badanie nie wskazało na tematyczne gusty e-czytelników.

Zostaw odpowiedź