fbpx

Kto zdobył najwięcej patentów w roku 2013?

Najwięcej patentów na świecie rejestruje się w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach, stąd jeśli chcemy wiedzieć kto w świecie zachodnim należy do największych innowatorów najlepiej zerknąć w statystyki amerykańskie.

Tak uczynił Statista i Mashable, które wyłoniły 15 najbardziej innowacyjnych firm w USA.

 

Naturalnie, za tym stwierdzeniem kryje się spore uproszczenie – ilość zarejestrowanych patentów nie oznacza automatycznie wdrażanie innowacji lub, mówiąc precyzyjniej, istotnych innowacji. Przykładem jest tutaj firma Samsung, która chociaż w zestawieniu zajęła mocne drugie miejsce, to gro patentów zgłosiła w związku z wypuszczeniem na rynek serii telefonów Galaxy, która jak wiadomo, niczyjego życia do góry nogami nie wywróciła.

 

Co innego numer jeden w zestawieniu, czyli IBM, który tylko w 2013 roku zgłosił aż 6809 patentów, co oznacza, że codziennie prawnicy IBMa robili to średnio 18.6 raza. Jak wiadomo, IBM prowadzi zaawansowane prace nad inteligentnymi algorytmami, projektami inteligentnych miast, oraz zaawansowanym oprogramowaniem lingwistycznym.

 

Numer trzy dla wielu osób może być szokiem – to japoński Canon, który specjalizuje się w przetwarzaniu obrazu, czyli szeroko pojętej optyce. Numer cztery to wspomniany przeze mnie niedawno, skazany przez analityków Moody’ego na pożarcie koncern Sony, który zgłosił ponad 3000 patentów. Nieźle jak na upadającego giganta – jak zauważyli analitycy Moody’s – przed Sony ewidentny „brak perspektyw”.

 

Szóstą największą firmą w zestawieniu jest Microsoft, potem depczą mu po piętach Panasonic i Toshiba. Mocną pozycję uzyskał Foxconn, który wyprzedził nawet Qualcomma. Zaskakująco wysoko jest LG Electronics – wyżej od Google’a, którego to wraz z Applem rozdzielił kolejny japoński koncern – Fujitsu.

 

Stawkę zamykają dwa amerykańskie giganty – General Electric oraz General Motors.

Patenty w USA w roku 2013

Zostaw odpowiedź