fbpx

Które produkty Google są najpopularniejsze w polskim internecie?

Na to pytanie postanowił porwać się niezawodny zespół Gemiusa Polska (gemius.pl). Odpowiedź jest całkiem ciekawa!

Zacznijmy od tego, że Google jest w Polsce absolutnym potentatem – z jego stron www, aplikacji oraz programów korzysta 97 procent polskich Internautów. Na zestawienie wszystkich produktów Google’a obecnych w Polsce składa się aż 28 stron www oraz 3 aplikacje. Na początek informacje od Gemiusa na temat sposobu agregacji informacji:

Dane dla następujących stron WWW zostały zagregowane: Google.com i Google.pl (wyszukiwarka Google), Google.pl/maps i Google.com/maps (Google Maps), Translate.google.com i Translate.google.pl (Google Translate), Google.pl/chrome i Google.com/chrome (Google Chrome). Zestawienie nie zawiera danych dla aplikacji mobilnych Google’a. Dane pochodzą z lipca 2016 roku.

Zacznijmy od ruchu mobilnego: tutaj bryluje wyszukiwarka Google (google.pl i google.com) z zasięgiem blisko 63 procent. To absolutny rekord na tle reszty produktów od giganta z Mountain View. Dalej liczą się tylko YouTube.com oraz Blogspot.com (tutaj zasięg w obu wypadkach wynosi około 20 procent). Poza tym, warto wspomnieć jeszcze o sklepie Google Play (play.google.com), który uzyskał zasięg ok 14 procent, co w dobie popularności smartfonów z Androidem nie powala.

Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku zasięgu na PC. Chociaż tutaj absolutnie bryluje znowu wyszukiwarka Google (ponad 87 procent zasięgu), to bardzo mocną pozycję ma także YouTube.com (blisko 70 procent zasięgu). Potem trzecią pozycję ma Google Maps z dobrym wynikiem 38-procentowego zasięgu.

Jak widać poniżej, chociaż Google ma potężny portfel usług, to wbrew ich medialnej popularności ich realna liczba użytkowników wcale nie porywa. Niewątpliwie wielkie zaskoczenie to niska popularność usług takich jak sklep Google Play, Google Docs czy też Google Drive. Szokuje skrajnie niska popularność Google News, które ma mniej odwiedzających niż usługa Google Analitycs.

_2016_09_19_strony_grupy_google

Zostaw odpowiedź