fbpx

Łączą się, aby razem stawić czoła PayPalowi

Szwedzki operator płatności internetowych Klerna, łączy się ze swoim niemieckim rywalem, Sofort. Wspólnie chcą stawić czoła Amerykanom.

Po połączeniu, europejski konkurent PayPala będzie obsługiwać 43 tys. e-sklepów i serwisów e-commerce oraz 25 mln internautów.

Według serwisu businessinsider.com, niedawna wycena wywodzącej się ze Szwecji Klarny, opiewała na kwotę 1 mld dolarów. Swoje funkcjonowanie wspomniany serwis rozpoczął w 2005 r. Ze swoimi usługami jest obecny w siedmiu krajach: Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Austrii, Holandii i w Niemczech. Klarna oferuje podobne funkcjonalności, co jego konkurent z USA, np. możliwość odroczenia zapłaty (usługa podobna do PayPal Bill Me Later). Przed fuzją, Klarna miała podpisane umowy z ponad 18 tys. sklepów internetowych.

Z kolei Sofort rozpoczął swoje funkcjonowanie w 2006 r.  W chwili obecnej może się pochwalić 25 tys. e-sklepów, korzystających z rozwiązań firmy i 2,5 mln obsługiwanych co miesiąc transakcji. Oprócz macierzystego niemieckiego rynku, Sofort jest obecny w Austrii, Szwajcarii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Polsce (oddział jest zlokalizowany w Poznaniu).

Klarna i Sofort po połączeniu będą stanowiły największą tego typu firmę na Starym Kontynencie, obecną na 14 europejskich rynkach. Jak donosi The New York Times, według źródeł zbliżonych do oficjalnych, kwota przejęcia wyniosła ok. 150 mln dolarów. Jak zauważa z kolei Businessinsider, połączenie obu podmiotów przybierze raczej formę partnerstwa, niż wchłonięcia przez Klarnę Sofort. Zachowane zostaną obie marki, a firmy pozostaną niezależne.

Nie ulega wątpliwości, że głównym celem opisywanej operacji jest stworzenie silnego gracza, zdolonego stawić czoła nie tylko innym europejskim rywalom, takim jak Sage Payments Solutions, ale przede wszystkim konkurencji zza oceanu, czyli wspomnianemu już PayPalowi. O tym, że amerykański hegemon e-płatności traktuje nasz kontynent bardzo poważnie świadczyć może ostatni ruch firmy PayPal, która zapowiedziała sprzedaż PayPal Here, mobilnego czytnika kart płatniczych.

Businessinsider odnotowuje również, że zarówno Klarna, jak i Sofort oferują sposoby płatności, które pozwalają ich klientom omijać konieczność użycia kart kredytowych, co sprawia, że mogą wspólnie konkurować również z takimi kolosami jak Visa czy MasterCard.

Zostaw odpowiedź