fbpx

Lekcje biznesu prosto z filmów Quentina Tarantino

Każdy zapewne kojarzy filmy słynnego reżysera Quentina Tarantino, które za każdym razem otrzymują status kultowych. Co ciekawe od Tarantino możemy nauczyć się również biznesu, dlatego poniżej kilka ciekawych wskazówek.

Filmy Tarantino przepełnione są przemocą, ciężkim językiem oraz mają swój specyficzny styl, a przy okazji uczą nas na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu ekipy, jak pracować z innymi oraz na co zwracać uwagę podczas szkolenia.


1. Wybierz odpowiedni trening, by rozpocząć we właściwy sposób

W obu częściach “Kill Billa”, główna bohaterka szuka zemsty na swoich oprawcach. Postanawia zapolować na tytułowego Billa i jego towarzyszy.

 

Opcja zemsty, czyli natychmiastowego sukcesu nie jest najlepsza dla twojego biznesu. Główna postać filmu pokazuje, że mimo wielkiej motywacji do natychmiastowego działania, należy się odpowiednio przygotować do startu.

Wiele firm traci mnóstwo pieniędzy, obsadzając niewłaściwe osoby na stanowiskach, do których nie są przeszkolone. Należy odszukać odpowiedniego nauczyciela, który będzie potrafił w idealny sposób przeszkolić pracowników na dane stanowisko, a następnie spożytkować jego umiejętności.

 

2. Wybierz jakość nad ilość
Tarantino kręci jeden film na kilka lat, co pozwala mu na odpowiednie przygotowanie się do nowego filmu. W tym czasie skrupulatnie wybiera obsadę oraz dopieszcza scenariusz do perfekcji.

 

Wiele firm postanawia ścigać się z konkurencją za wszelką cenę i często zmieniają zbyt dużo, zamiast poprzestać tylko na koniecznych korektach. Nie należy spieszyć się z ważnymi decyzjami, lecz skupić się tylko na potrzebnych i ważnych zmianach, które gwarantują sukces. Marnowanie pieniędzy i czas na szybkie oraz mało istotne poprawki, nie jest pożądane.

 

3. Zmontuj silną ekipę
Quentin bardzo ostrożnie dobiera obsadę, skupia się na aspekcie współpracy między nimi. Nie zatrudnia osób, miedzy którymi nie ma “chemii” na ekranie. Inni twórcy filmowi, wolą zatrudnić jedną czy dwie wielkie gwiazdy, licząc na sukces, natomiast często muszą być świadkami porażki filmu.

 

Jak to się ma do biznesu? Otóż firmy wierzą, że zatrudniając wielkiego fachowca, osiągną sukces. Wielkim błędem prowadzących biznes, jest to że zwracają głównie uwagę na CV pracownika, zamiast sprawdzić jego umiejętności. Wielokrotnie zdarzało się, że firmy zatrudniały niby świetnie wyszkolonych pracowników, którzy jednak totalnie nie wpasowali się do grupy.

 

4. Otocz się największymi talentami
Tarantino otacza się tylko takimi osobami, które pozwalają mu na nakręcenie takiego filmu, z którego będzie zadowolony. Potrafi nie tylko odszukać nowe talenty, ale także wydobyć najlepszych, z czasem zapomnianych aktorów.

 

Tak samo jest w biznesie – znajdując utalentowanych pracowników, możemy osiągnąć wielki sukces. Nieczęsto osoby z charakterem, które mają swoje zdanie są piętnowane w firmie, natomiast często dzięki takim osobą jesteśmy w stanie wynegocjować odpowiednie strategie rozwoju. Pracownicy mający swoje zdanie mogą bardzo wspomóc przy ważnych decyzjach, a przy okazji stać się partnerami w firmie. Dodatkowo osoba, która jest doceniana przez kierownictwo, związuje się z daną marką, i walcz o jego sukces.

 

Zostaw odpowiedź