fbpx

Linkedin: top 10 zawodów, które nie istniały jeszcze 5 lat temu

W ostatnim czasie Linkedin coraz mocniej stawia na budowanie eksperckiego wizerunku portalu, który nie tylko łączy profesjonalistów z pracodawcami, ale także zna się na samym rynku pracy.

Wpisując się w ten nurt największy na świecie portal dla profesjonalistów zaprezentował nową infografikę o 10 gorących aktualnie zawodach, które ledwie istniały raptem 5 lat temu!

 

Infografika powstała na podstawie informacji zebranych z 259 milionów kont linkedinowców i pokazuje jak uważnie trzeba przyglądać się zmianom jakie niesie rynek pracy. W ciągu 5 lat można zostać dobrze opłacanym specjalistą i równie szybko można przedwcześnie zakończyć swoją zawodową karierę z powodu dynamicznych zmian w technologiach komunikacyjnych.

 

Zerknijmy na przygotowane przez Linkedin zestawienie w kolejności od najpopularniejszego zawodu.

1. iOS developer osiągnął wzrost na poziomie 142 razy. W roku 2008 Linkedin naliczył mniej niż 100 profesjonalistów w tej dziedzinie, zaś w 2013 zawrotną liczbę przekraczającą 12.500!

2. Android developer – bardzo podobnie jak w powyższym przypadku 199 krotny wzrost z 53 osób pięć lat temu do ponad 10.500 w roku 2013!

3. Instruktor Zumba – obok burzliwego wzrostu usług internetowych równie gwałtownie wzrosła popularność usług związanych z budowaniem właściwego wyglądu sylwetki. Zumba to jedna z metod, która łączy w sobie taniec z ćwiczeniami fitness. Od 16 do 6.331 specjalistów w tej dziedzinie mówi samo za siebie.

4. Specjalista ds social media – w 2008 roku było ich aż 25, teraz mamy ich grubo ponad 4 tysiące.

5. Data scientist – połączenie statystyka, socjologa oraz informatyka – z pewnością przyszłość e-commerce w liczbie powyżej 4000.

6. Projektant UI/UX – w 2008 roku było ich tylko 159, zaś dziś liczą sobie ponad 3.500 dusz. To widać, strony www nigdy nie były lepsze.

7. Architekt big data – elitarny zawód, który nie istniał w 2008 roku, dziś liczy sobie już blisko 3.500 specjalistów. To dużo, zważając na wymagania jakie stawia przed potencjalnymi wykonawcami.

8. Trener beachbody – kolejny dowód na maniakalny wzrost zainteresowana własną sylwetką w USA.

9. Specjalista ds usług w chmurze (zdalnych) – technologia rozwijana przez Salesforce.om oraz Amazon zrobiła zawrotną karierę, ale wykonywanie zawodu w tej branży wymaga niezwykle wysokich kwalifikacji. Wzrost od 195 do 3.314 osób to najlepszy dowód.

10. Specjalista ds marketingu cyfrowego – wzrost ze 166 do 2.886 osób – 17 krotnie w ciągu 5 lat. Jak na potrzeby potężnego rynku reklamy cyfrowej z pewnością niewystarczająco. Nic dziwnego, że to w dalszym ciągu jeden z najbardziej rozchwytywanych zawodów.

Linkedin: top 10 zawodów, które nie istniały jeszcze 5 lat temu

Linkedin: top 10 zawodów, które nie istniały jeszcze 5 lat temu

 

Zostaw odpowiedź