fbpx

Mall idzie w ślady Amazona i testuje drony

Trudno powiedzieć, czy doręczanie przesyłek dronami to przyszłość e-commerce, czy raczej humbug, o którym zapomnimy za kilka lat. Ale próby trwają.

Jak na razie, transport dronami testował Amazon, a nawet DHL, ale nikt nie chce podzielić się szerszymi wnioskami z tego, czy możliwe jest masowe doręczenia przesyłek drogą powietrzną. Z pewnością, tego typu rozwiązanie poza stworzeniem olbrzymiej, niewyobrażalnej wręcz liczby problemów i zagrożeń może w sposób niespotykany skrócić dostawę towaru. Same day moglibyśmy bez problemu zastąpić same hour. Tak wynika z danych przesłanych do nas przez Grupę Mall, która jak dotychczas przeprowadziła tego typu testy w warunkach zbliżonych najbardziej do tych znanych w Polsce.

Lot dronem w ramach programu pilotażowego odbył się 22 listopada w Czechach na trasie Jirna – Zeleneč, na dystansie 2 kilometrów, a cały proces dostawy zajął zaledwie 5 minut. Sam lot zajął 3 minuty. Aby właściwie zabezpieczyć ładunek zastosowano w nim specjalne pudełko z opakowaniem, z którego przesyłka została uwolniona za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jak twierdzi Mall dron użyty do pilotażu może latać na odległość nawet 60 kilometrów, w czasie niedłuższym niż 20 minut i może być sterowany w pełni automatycznie.

Dzięki tej udanej próbie jesteśmy jako jedna z największych w Europie galerii handlowych online przygotowani do dyskusji na temat ewentualnych zmian w przepisach prawnych, by zmienić logistykę e-commerce. Jest to dla nas również zachęta do dalszych prac nad innowacjami i wykorzystaniem nowych technologii w e-commerce z myślą o klientach – mówi Jakub Havrlant, CEO Mall Group.

Testy zostały przeprowadzone we współpracy z badaczami i specjalistami w dziedzinie technologii dronów w Centrum sztucznej Inteligencji Wydziału Elektrotechniki Politechniki Czeskiej w Pradze oraz przy pełnym nadzorze odpowiednich służb

Jednym z kluczowych problemów do rozwiązania przed wprowadzeniem regularnych dostaw przesyłek za pomocą bezzałogowych maszyn jest bezpieczeństwo i prawo danego kraju. Cieszymy się, że możemy stawiać na rozwój i wykorzystanie nowych technologii w e-logistyce i tym samym rozpocząć otwartą dyskusję na temat zmian przepisów mogących sprzyjać rozwojowi e-biznesu. Niestety to dość trudny proces i bez wsparcia odpowiednich ministerstw i intensywnych prac nad ustawami o prawie lotniczym nie stanie się to częścią logistyki przyszłości – wyjaśnia Vit Endler, Prezes Zarządu Internet Mall Polska.

Zostaw odpowiedź