fbpx

Marek Belka dla DGP: atak na elity jest zagrożeniem demokracji

Poglądy, które prezes Belka przedstawił w wywiadzie zamieszczonym na stronach DGP są delikatnie rzecz ujmując nieprzystające do tego, jak dziś wyobrażamy sobie świat. Powodem są pytania jakie otrzymał od dziennikarza prowadzącego rozmowę – o to jak będzie wyglądał nasz porządek społeczno-ekonomiczny za kilka dekad, co nam zagraża, oraz jak temu przeciwdziałać?

A mówi o tym, że dodrukowywanie pieniądza to nic złego i potrzebujemy gwarantowanego dochodu dla każdego obywatela.

Zdaniem prezesa Belki postępujące technologie eliminujące ludzką pracę oraz rozwarstwienie społeczne połączone z technologiami informacyjnymi jest jednym z największych zagrożeniem dla demokracji i dobrobytu w ciągu najbliższych dekad. Jak zwrócił uwagę Belka, stoimy przed wizją świata, w którym najmniej wykwalifikowana praca jest tak droga i tak łatwo zastępowalna, że ludzie bez dostatecznych kwalifikacji w najbardziej rozwiniętych krajach mogą w ogóle nie znaleźć zatrudnienia.

Ponadto, nożyce dochodowe rozwierają się szybko – w USA od lat 70. realne płace przeciętnych ludzi stoją w miejscu, nie rośnie siła nabywcza zwykłego Amerykanina. Chociaż przez wiele lat nie było to problemem w USA to rosnące tempo obiegu informacyjnego przyczynia się do tego, że z jednej strony rynki finansowe działają w trybie „live”, zaś wszystkie decyzje czynione przez organy i instytucje obsadzone przez ludzi są spóźnione o dni, tygodnie a nawet miesiące.

Ten sam obieg informacji sprawia, że ludzie na całym świecie domagają się równego traktowania w kwestii dostępu do dóbr materialnych i niematerialnych, a także do stylów życia, które są promowane w mediach masowych. A to powoduje największą imigracje ekonomiczną naszych czasów, jakiej właśnie jesteśmy świadkami oraz atak na elity rządzące, które nie są w stanie zapewnić wszystkim takich samych warunków materialnych. Stąd pojawia się propozycja, aby wprowadzić w życie idee Miltona Friedmana, który ogłosił, że wcześniej lub później najbogatsi będą musieli złożyć się na podatek, który pozwoli wypłacać minimalne wynagrodzenie wszystkim obywatelom.

Interesująco? Więcej tutaj

http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/523173,krotka-lekcja-ekonomii-dla-niezaawansowanych-marek-belka-wywiad-dgp-kolejne-pokolenia-beda-mialy-gorzej.html

Zostaw odpowiedź