fbpx

Marketplace – sposób wejścia na zagraniczne rynki

Internet zrewolucjonizował sposób pozyskiwania klientów w każdej dziedzinie działalności biznesowej, ale przede wszystkim odmienił sprzedaż.

Sklepy internetowe rosną w siłę

Coraz większe zaufanie klientów oraz  konkurencyjność oferty w  stosunku do sprzedaży offline powoduje, że udział sprzedaży internetowej w zakupach ogółem wzrasta. Samo e-commerce to też już nie jeden kanał sprzedaży, ale wiele możliwości zakupu produktów, a także usług.

Omni-commerce stało się faktem. Nic więc dziwnego, że zdominowało również tematykę ostatniego raportu Izby Gospodarki Elektronicznej: “Omni-commerce. Kupuję wygodnie”.

W badaniu stanowiącym podstawę tego raportu, obejmującym 1958 internautów 52% w ciągu ostatnich 6 m-cy dokonało zakupu online. Nie są to jednak zakupy jedynie w sklepach internetowych.

Platformy zakupowe doganiają e-sklepy

Sklepy internetowe są nadal najczęściej wybieranym kanałem sprzedaży (wskazane przez 48% osób, które w ciągu ostatniego pół roku robiły zakupy online), ale po piętach depczą im już platformy zakupowe i aukcyjne (36%), nazywane również marketplace’ami. W badaniu nie uwzględniono social media, w których od jakiegoś czasu także możliwe są zakupy.

Serwisy i strony internetowe, gdzie internauci robią zakupy – podział na kupujących w sieci i kupujących w sieci często. Raport IGE „Omni-commerce. Kupuję wygodnie.”
Źródło: http://www.ecommercepolska.pl/files/8415/2641/0887/Omni-commerce_Kupuje_wygodnie_2018.pdf

 

Wyniki zaprezentowano w podziale na dwie grupy – kupujących sporadycznie i kupujących często: w tym wypadku więcej niż 5 razy w ciągu 6 m-cy poprzedzających badanie. Co ciekawe w drugiej, bardziej zaangażowanej grupie klientów, marketplace’y wybierane są na równi ze sklepami internetowymi.

To pokazuje, że dla użytkowników często korzystających z internetowych kanałów zakupu sklepy internetowe i platformy aukcyjno-sprzedażowe są jednakowo ważne. A to już powinno skłonić sprzedawców, a przede wszystkim właścicieli marek, do refleksji…

Wnioski?

Nie ograniczaj się do jednego kanału sprzedaży! Obecność w wielu miejscach gwarantuje większe szanse dotarcia do klienta i wzmocnienie rozpoznawalności marki, a nawet więcej. Będąc obecnym w tzw. marketplace’ach możesz jednocześnie docierać do klientów z różnych krajów.

Wejdź na nowy rynek przez platformę sprzedażową

Niektóre zagraniczne platformy cieszą się zainteresowaniem klientów z rożnych krajów, dzięki czemu obecność na nich pozwala Ci sprzedawać na kilku rynkach jednocześnie. Wejście na zagraniczne rynki zdecydowanie łatwiej jest rozpocząć od sprzedaży za pośrednictwem platform sprzedażowych, niż inwestując w swój własny sklep internetowy, choć to może być kolejny krok.

Zanim wykorzystasz możliwości płynące z wielokanałowej i międzynarodowej obecności przygotuj się do tego od strony technicznej, a przede wszystkim logistycznej.

Międzynarodowe platformy sprzedażowe a logistyka

Międzynarodowe platformy sprzedażowe duży nacisk kładą na wysoką jakość usług logistycznych, krótkie czasy dostawy i możliwość śledzenia przesyłek przez klienta. Konta, które zapewniają takie udogodnienia są lepiej pozycjonowane przez portale i mają szansę na większą sprzedaż. Nic dziwnego, fizyczna obsługa zamówienia ma bezpośredni wpływ na zadowolenie klienta, a to finalnie jest cel wszystkich zainteresowanych.

Możesz we własnym zakresie obsługiwać logistykę dostaw dla klientów pozyskanych przez platformy sprzedażowe, albo powierzyć ją specjalistom. Nawet jeśli samodzielnie obsługujesz sprzedaż z Polsce, logistyka w innym kraju wiąże się z innymi niezbędnymi zasobami, jak choćby znajomość języka, dlatego warto rozważyć outsourcing usług logistycznych dla rynków zagranicznych.

Wiele wyspecjalizowanych centrów logistycznych świadczy tego typu usługi. Wybierając obsługę Twoich zamówień zwróć uwagę także na położenie – logistyka nie pominie odległości. Zachodnie rynki będą w Twoim zasięgu, jeśli swój towar ulokujesz blisko granicy.

Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług zielonogórskiego centrum logistycznego EUROCOMMERCE, które oferuje pełną logistykę dla e-commerce, z dostawą na rynek niemiecki w jeden dzień roboczy. Wraz z profesjonalną obsługą otrzymasz wsparcie w przypadku reklamacji u niemieckich przewoźników, pełny tracking przesyłek, a dla sprzedaży realizowanej w Niemczech czas dostawy taki sam, jak dla krajowych przesyłek. Niekwestionowaną wartością dodaną będzie również doświadczenie i specjalistyczna wiedza całego zespołu na temat najlepszych praktyk i nowoczesnych rozwiązań w logistyce.

Logistyka to tylko jeden z elementów skutecznego funkcjonowania e-przedsiębiorstwa. Ale patrząc na możliwości transportowe rynku i wygórowane preferencje czasowe klientów, to prawdopodobnie najważniejszy element układanki biznesowej. Wejście na zagraniczną platformę sprzedażową z zaufanym i kompetentnym partnerem może okazać się strzałem w „10”, który przeniesie sprzedaż na kolejny poziom.


Autor: Marta Siekacz

Specjalista ds. E-marketingu EUROCOMMERCE. Od 7 lat zajmuje się marketingiem, ze szczególnym naciskiem na marketing internetowy, specjalizuje się w komunikacji i copywritingu. Doświadczenie w tym obszarze czerpie ze współpracy zarówno z małymi firmami i NGO’sami, jak też z międzynarodowymi korporacjami. Prowadzi bloga na temat marketingu marketingmalejfirmy.pl

 

Zostaw odpowiedź