fbpx

Mashable: akcjonariusze chcą się pozbyć Zuckerberga

Jak donosi amerykański magazyn online Mashable na ostatnim zebraniu akcjonariuszy Facebooka niektórzy z nich podjęli próby ograniczenia władzy Marka Zuckerberga.

Chociaż Facebook radzi sobie finansowo znakomicie, to ciągną się za nim bardzo poważne oskarżenia, których nie sposób ignorować. No chyba, że jest się Markiem Zuckerbergiem. Ten chociaż stawia się na kolejne przesłuchania przed rozmaitymi gremiami głównie amerykańskiej administracji rządowej, to nie robi sobie z tego zbyt wiele.

Do legendy przeszły jego zdawkowe i ironiczne odpowiedzi podczas przesłuchań w kongresie, kiedy to dawał do zrozumienia kongresmenom, że nie za bardzo wiedzą o co chodzi w internetach. A takie podejście niewątpliwie stawia włosy na karku wszystkim, którzy w biznes Zuckerberga zainwestowali. Oczywiście, powodem owych przesłuchań jest problematyczny sposób zarządzania danymi osobowymi gromadzonymi przez Facebooka. Czasami wygląda to tak, jakby portal nie do końca panował nad czym co się dzieje na jego podwórku.

To kolejny powód do zmartwień dla akcjonariuszy, którzy chcieliby zajrzeć nieco głębiej w infrastrukturę Facebooka, a przy tym przejąć nad nią nieco kontroli.  Mashable zdało relacje z takiej próby w ubiegłym tygodniu.

Akcjonariusze zaproponowali cztery rozwiązania:

  • Wezwali do zwiększenia siły udziałowców – pewnie należy to rozumieć jako dodanie im głosów na walnym zgromadzeniu lub radzie udziałowców
  • Wezwali do stworzenia niezależnej rady zarządzającej bez udziału Zuckerberga
  • Ogłosili, że aktualny styl zarządzania firmą to „dyktatura”, a udziałowcy powinni mieć prawo wpływu na obsadę stanowisk dyrektorskich
  • Wezwali do rozważenia alternatywnych strategii, w tym rozbicia Facebooka na mniejsze firmy

Naturalnie Mark Zuckerberg odrzucił wszystkie te żądania stwierdzając, że firma ma dużo dobrego do zrobienia i sporo spraw do załatwienia. Ciąg dalszy zapewne nastapi.

Zostaw odpowiedź