fbpx

Megapanel: Ask.com drugą wyszukiwarką w Polsce – czy malware popłaca?

Grudniowy Megapanel PBI/Gemius przyniósł niespodziewane rozstrzygnięcia w kategorii „Wyszukiwarki i katalogi”, gdzie przyzwyczajeni do niepodważalnej dominacji Google’a przecieramy ze zdumienia oczy.

Ponad 6 milionów Polaków korzysta z wyszukiwarki Ask.com, która jest w posiadaniu 30% rynku!

 

Jak głosi amerykańska Wikipedia, strona Ask.com jest rozpoznawana i najbardziej znana z tego, że występuje w przeglądarkach w formie tak zwanego „malware toolbar” (określenie cytowane z Wikipedii), które jest przemycane i doinstalowywane za pomocą innego oprogramowania np. klienta bittorrent Azureus.

 

Innymi słowy, Ask.com staje się domyślną wyszukiwarką w oknie narzędziowym przeglądarki podczas instalacji bezpłatnego oprogramowania w trybie uproszczonym, kiedy to użytkownik zazwyczaj nie jest nawet pytany, czy życzy sobie instalację całego pakietu „dodatków”, które nie mają nic wspólnego z głównym oprogramowaniem.

 

W przypadku np. Azureusa nawet w trybie zaawansowanym instalacja przebiega w sposób, który sugeruje, że brak zgody na instalacje dodatków oznacza niemożność dokończenia instalacji oprogramowania. W efekcie polski i anglojęzyczny Google zasypuje użytkowników odpowiedziami jak pozbyć się niechcianego paska narzędziowego „Ask Toolbar”. Amerykańscy blogerzy i redaktorzy portali nie przebierają w słowach używając epitetów „shameful”, „terrible” i innych, mniej politycznie poprawnych.

 

Pod największym obstrzałem znajduje się korporacja Oracle, która dołącza narzędzie Ask do instalatora Java, niezbędnego w dzisiejszych czasach. Wściekli internauci postanowili nawet wystosować petycję, którą podpisało już ponad 18 tysięcy osób z całego świata.

 

Tym, czy innym sposobem, Ask.com uzyskał w Polsce zasięg na poziomie 30%, co w kraju znanym ze skłonności do omijania opłat za oprogramowanie nie dziwi, a raczej podaje skalę możliwego zarażenia innym, niechcianym i złośliwym oprogramowaniem. Przyjmując, że co trzeci polski użytkownik Internetu nie jest w pełni w stanie zrozumieć procesu instalacji oprogramowania budzi potężne obawy, co do zawartości ich komputerów.

 

Zostaw odpowiedź