fbpx

Michał Boni: Polska przeciwna regulacji internetu

Polska nie podpisze nowopowstałych Miedzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR), których składnikiem są zapisy dotyczące internetu.

Trzeba przyznać, że minister Boni jest jednym z nielicznych polityków, który wyciąga bardzo uważne wnioski ze swoich potknięć. Druga ACTA nam nie grozi.


Nasza delegacja pojechała na szczyt z wyraźną chęcią wyrzucenia z umowy wielu zapisów dotyczących regulacji internetu i tak też się stało. Pomimo to Polska nie będzie spieszyła się z podpisaniem dokumentu. Od ratyfikacji umowy wstrzymała się spora część państw zachodnich, w tym USA, UK, czy też Szwecja.

Podczas negocjacji polska delegacja znalazła się w grupie państw Unii Europejskiej, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, USA, które wspólnie wywalczyły usunięcie ich zdaniem najbardziej rażących zapisów, które mogły doprowadzić do ograniczania wolności w sieci.

Teraz zdaniem ministra Boniego przyszła pora na szczegółowe pochylenie się nad zapisami traktatu pod kątem zgodności z prawem krajowym i europejskim. Ponadto, nowe międzynarodowe przepisy zostaną oddane do wglądu wszystkich zainteresowanych stron, co oznacza konsultacje społeczne. Na końcu zapadnie decyzja, czy Polska przyjmie nowe prawo – mamy na to czas do 2015 roku.

Szczegółowe informacje na temat ITR można znaleźć w Dzienniku Internautów
http://di.com.pl/tagi/WCIT-12

Zostaw odpowiedź