fbpx

Michał Boni: Polska rozpoczyna drogę do e-państwa

Chciałoby się napisać, że powyższe zapewnienia to falstart, ale nie można falstartować kilka razy pod rząd. Dlatego pozostaje nam przyglądać się z nadzieją w oczach działaniom Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Nie wiadomo, czy się uda, ale przed nami kolejna próba cyfryzacji administracji państwowej na masową skalę – takie wnioski płyną z wywiadu, jaki udzielił minister Boni dla Gazety Wyborczej. Pierwsza konkretniejsza informacja jest optymistyczna – Komisja Europejska odblokowała ponad 3 miliardy złotych dla polskiej e-administracji. Powodem blokady była korupcja na potężną skalę, co ujawniły śledztwa służb policyjnych – między innymi CBA.

Zmienia się taktyka pracy nad projektami cyfryzacji poszczególnych funkcji e-administracji. MAC rezygnuje z wcześniejszego całościowego odbioru systemów na rzecz metody “kamieni milowych”, czyli odbioru poszczególnych etapów z restrykcyjnym monitoringiem finansowym oraz terminowym.

 

Niestety, nie zrezygnowano z możliwości zlecania wybranych projektów bez przetargu, korzystając z opcji “z wolnej ręki”. Minister obiecał uważnie przyglądać się wszystkim tego typu sytuacjom, co może wzbudzić zaskoczenie, gdyż tego typu zlecenia spowodowały wstrzymanie środków finansowych przez UE.

 

Przeraża również informacja o tym, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało się po raz kolejny na budowę od nowa baz danych PESEL i CEPiK. Szacowany czas budowy obu systemów to co najmniej dwa lata.

 

Na koniec Minister potwierdził, że w celu konsumpcji środków z kolejnego budżetu unijnego powstaje nowy program “Polska cyfrowa”, który ma zapewnić lepszy dostęp do szybszego internetu oraz ogólny rozwój usług e-administracji, w tym szczególny nacisk zostanie położony na zintegrowanie dotychczasowych realizowanych lub nadzorowanych przez MAC projektów.

 

Minister Boni stawia na strategię od szczegółu do ogółu. Czy okaże się trafniejsza od dotychczasowych prób budowania systemów-molochów?

Zostaw odpowiedź