fbpx

Milion odsłon prezentacji Marcina Jakubowskiego w TED – praktyczna wikinomia coraz bliżej

Dziś kolejny temat na niedzielę. W grudniu 2006 roku znany ekonomista i analityk giełdowy Don Tapscott wraz z pisarzem Anthonym Williamsem opublikował książkę “Wikinomia. O globalnej współpracy, która zmienia wszystko”. Postawił w niej śmiałą hipotezę, że klasyczna gospodarka jaką znamy może pewnego dnia przestać istnieć.

Jej miejsce zajęłaby nowa forma współpracy niezależnych jednostek w modelu wikinomii, który przypomina sposób współpracy znany ze środowisk oprogramowania open-source. Mamy do czynienia z formą spontanicznej otwartej współpracy między specjalistami z różnych dziedzin, którzy pracują nad rozwiązaniem jakiegoś istotnego problemu – zazwyczaj dokuczliwego społecznie, którym nie chce zająć się ani rząd, ani prywatne przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do open-source nie musi to być praca bezpłatna.

Wydaną w 2011 roku drugą część książki pt “Makrowikinomia” do kanonu podstawowych lektur biznesu polecili dyrektorzy generalni marek takich jak: Nike, Google, Best Buy czy Manpower. Wielu z nich już dziś korzysta ze zbiorowej mądrości i zleca pracę w modelu wikinomii.

Jak wikinomia wygląda w praktyce? Świetnie pokazuje Marcin Jakubowski urodzony w Polsce wynalazca, która aktualnie mieszka w USA. Jakubowski zaproponował system, w którym 10 tys dolarów to kwota wystarczająca, aby zbudować maszyny do konstrukcji samowystarczalnego miasteczka.

O co w tym wszystkim chodzi – zobaczcie sami:

http://www.ted.com/talks/lang/pl/marcin_jakubowski.html

Zostaw odpowiedź