fbpx
Ministerstwo-Finansow

Minister Finansów: pora na podatek cyfrowy w Polsce

Minister Kościński ujawnił w rozmowie z Money.pl, że Polska nie zostanie w tyle za Francją i niebawem wprowadzi własną wersję podatku cyfrowego.

Nie wiadomo na jakim etapie jest projekt nowego prawa fiskalnego, ale jedno jest pewne – żaden rząd w historii naszego kraju nie był tak skuteczny w ściąganiu podatków. A to już może być pewna wróżba na przyszłość. Póki co, minister nie podaje terminu wdrożenia nowego podatku, ale twierdzi, że tegoroczny budżet nie przewiduje z tego tytułu żadnych wpływów. Nie wspomina za to o 2021.

Póki co Minister twierdzi, że czeka na rozsądne propozycje ze strony operującego w Polsce dużego zagranicznego biznesu. Kościński chciałby, aby zagraniczny biznes usiadł do stołu i określił poziom, nowych wyższych, ale z drugiej strony znośnych stawek podatkowych. Jak zauważa minister:

Są biznesy, gdzie marże sięgają 60 proc. i są biznesy, gdzie jest to zaledwie 6 proc. Trudno nałożyć w tym układzie stworzyć sprawiedliwy podatek.

Warto przypomnieć, że Francja jako pierwszy europejski kraj wprowadziła podatek cyfrowy w ubiegłym roku. Rząd francuski od wielu lat próbował namówić Komisję Europejską na solidarne opodatkowanie amerykańskich gigantów, którzy skutecznie uciekają z płaceniem podatku z Europy. Przy czym korzystają ze wszelkich dobrodziejstw jakie ona daje – świetnie wykształconych pracowników, o których dbają prospołeczne wydatki z budżetów UE i najlepszej na świecie infrastruktury, za którą również płacą państwa UE.

Złość Francuzów, którzy są krajem mocno socjalistycznym jest w tym wypadku całkowicie zrozumiała. Stąd obciążenie 3 procentowym podatkiem blisko 30 największych światowych gigantów gospodarki internetowej nie była zdziwieniem. To co zaskoczyło, to tempo, w jakim Amazon przerzucił koszty owego podatku na francuskie firmy – amerykański gigant e-commerce zrobił to właściwie natychmiastowo, nie kryjąc się i bardzo wyraźnie pokazując, że taka jest właśnie intencja podwyżek.

Co na to wszystko Unia Europejska? Póki co, nie zmienia zdania – chce wprowadzić swoją wersję podatku, ale jakoś tak się nie składa. W marcu 2018 UE ogłosiła, że ma gotowe rozwiązanie digital tax (nie mylić z pax). Nowy podatek ma objąć:

  • przychody ze sprzedaży reklam
  • przychody ze sprzedaży danych
  • przychody z pośrednictwa

 

Wywiad z Ministrem Finansów:

https://www.money.pl/gospodarka/tadeusz-koscinski-dla-moneypl-prace-nad-podatkiem-cyfrowym-powinny-przyspieszyc-6470420698101889a.html

Zostaw odpowiedź