fbpx

Minister Rafalska: pora skontrolować centra logistyczne Amazona w Polsce

Sezon ogórkowy w pełni, więc ministerstwa robią co mogą, abyśmy mieli czym zapełniać nagłówki.

Tym razem ni stąd, ni zowąd, pół roku później, albo i dłużej od momentu, gdy przez media przeszła fala negatywnych artykułów na temat warunków pracy w polskich magazynach Amazona, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityk Społecznej postanowiło przetrzepać skórę Amerykanom. W specjalnym liście upublicznionym na stronie ministerstwa (sic!) minister Rafalska zwraca się Głównego Inspektora Pracy czyli Wiesława Łyszczka o przekazanie jej wyników kontroli, jeśli takowa miała miejsce lub zakasania rękawów i wzięcia się natychmiast do roboty.

Przypomnijmy też, że to nie pierwszy atak polskich polityków pod adresem Amazona. Niedawno wspominaliśmy, że portal Pikio.pl zebrał pakiet fascynujących wypowiedzi polskich posłów na temat obecności Amazona w Polsce.

Wśród perełek warto zacytować:
„To jest troszeczkę taki powrót do takich praktyk nawet XIX-wiecznych” – Adam Andruszkiewicz, Wolni i Solidarni (dodajmy też ekstra punkty za sugestie, że Amazon płaci niektórym polskim politykom)

„W swoich państwach zupełnie inaczej ludzi traktują. A tutaj traktują po prostu – mówiąc kolokwialnie – z buta” – Marek Jakubiak, Kukiz’15

„Też niezrozumiałe jest dla mnie wynagrodzenie w Sosnowcu, w moim okręgu, 15zł brutto na godzinę, gdzie w innych miastach jest 16zł” – Barbara Chrobak, Kukiz’15

 

Na koniec warto przypomnieć, że w styczniu tego roku Gazeta Wyborcza a za nią Money.pl poinformowały, że polski oddział Amazona będzie musiał zmierzyć się w sądzie z bardzo nieprzychylną opinią biegłego ds. BHP.

Ekspertyzę wykonano na polecenie Sądu Rejonowego w Poznaniu, zaś dotarła do niego Gazeta Wyborcza. Według niej znalazły się tam następujące zdania:

“Warunki pracy w Amazonie mogą powodować urazy psychologiczne i fizyczne”.

“Pozwany w całym procesie organizacji pracy nie wziął w ogóle pod uwagę dostosowania warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka-pracownika”.

Cała treść pisma minister Rafalskiej dostępna jest pod poniższym adresem:
https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/prawo-pracy/art,10114,minister-rafalska-ws-centrow-logistycznych-amazon.html

Zostaw odpowiedź